Zdajemy sobie sprawę, że towarzystwa ubezpieczeniowe często zaniżają wysokość należnych poszkodowanym świadczeń, dlatego nasza firma zajmuje się kompleksową pomocą w odzyskiwaniu odszkodowań komunikacyjnych.
Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.
Zderzenie z dzikim zwierzęciem podczas jazdy samochodem jest niestety jednym z bardziej popularnych rodzajów wypadków drogowych. Do zderzenia z sarną lub dzikiem może dojść na przykład podczas przejeżdżania wiejską drogą, drogą prowadzącą pomiędzy polami lub wiodącą przez las. Takie wypadki są szczególnie trudne do przewidzenia i często odpowiednia reakcja jest bardzo utrudniona. Zdarza się bowiem, że zwierze wybiega spośród drzew znienacka i ląduje prosto pod kołami samochodu. W takim wypadku szanse kierowcy na uniknięcie potrącenia zwierzęcia są niemalże zerowe.
Wypadki z udziałem dzikich zwierząt mogą być bardzo nieprzyjemne również z tego względu, że często dochodzi w ich wyniku do poważnych uszkodzeń auta. Zbita szyba, czy pogięty zderzak mogą okazać się najmniejszym problemem, ponieważ jeżeli zwierze niefortunnie wpadnie prosto pod koło, może dojść nawet do uszkodzenia całego zawieszenia lub ważnych elementów znajdujących się pod maską samochodu. Naprawa takiego auta może wynieść bardzo dużo pieniędzy, dlatego osoba, która doświadczyła wypadku, jakim jest uderzenie w dzika, powinna postarać się o odpowiednie odszkodowanie.
Fraza „uderzenie w dzika odszkodowanie” jest bardzo często wpisywana w wyszukiwarkę internetową. Dzieje się tak dlatego, że większość osób nie wie, kto odpowiada za znalezienie się dzikiego zwierzęcia, jakim może być sarna lub jeleń na drodze. Samo zwierze nie ma przecież ubezpieczenia. Z czyjej polisy można więc uzyskać odszkodowanie za zniszczone w wyniku wypadku auto i poniesione urazy? Odpowiedź na to pytanie również nie jest jednoznaczna. W różnych przypadkach inne osoby mogą być winne znalezieniu się dzika na drodze. Wszystko zależne jest od konkretnej sytuacji.
Zarządca drogi, na której doszło do wypadku, może być osobą, która powinna zapłacić odszkodowanie za uderzenie w dzika. Najczęściej o odszkodowanie od zarządcy drogi można ubiegać się, gdy w okolicy znajdował się znak drogowy A-18b „zwierzęta dzikie”. Powinien on znajdować się w miejscach, gdzie istnieje szczególne ryzyko znalezienia się dzikiego zwierzęcia na drodze i istnieje wysokie ryzyko wypadku. Jednak to właśnie zarządca drogi powinien zadbać o to, aby była ona odpowiednio zabezpieczona. Z tego względu w niektórych przypadkach można ubiegać się od zarządcy odszkodowania za uderzenie w dzika.
Nadleśnictwo również może być winne takiego wypadku. Najczęściej winę nadleśnictwa określa się wtedy, gdy w okolicy wypadku nie znajdował się znak ostrzegawczy A-18b „zwierzęta dzikie”. Wtedy nie odpowiada zarządca drogi, ponieważ nie dostał on informacji od nadleśnictwa, że taki znak jest konieczny w danym miejscu. Z tego względu w takim przypadku można właśnie od nadleśnictwa uzyskać odpowiednie odszkodowanie za uderzenie w dzika.
Jeśli doszło do wypadku z udziałem dzika, najważniejsze jest zrobienie zdjęć miejsca zdarzenia, samochodu, zachowanie notatki policji, aby później móc użyć tych dowodów jako materiał dowodowy w całej spawie. Taka dokumentacja może znacznie ułatwić uzyskanie odpowiedniego odszkodowania. W przypadku sprawy, jaką jest uderzenie w dzika odszkodowanie, dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z usług prawnika. Często bowiem nadleśnictwo i zarządca drogi umywają ręce, dlatego takie sprawy kończą się w sądzie. Prawnikt pomoże wtedy w pomyślnym rozwiązaniu sprawy. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie. U nas znajdziesz dobrych prawników, którzy pomogą w sprawach, takich jak uderzenie w dzika odszkodowanie.
Masz pytania w sprawie odszkodowań? Skontaktuj się z nami!
TELEFON
600 096 744
E-MAIL
odszkodowania@ubiius.pl
Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!