Powrót

Czym jest zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

wszystko co powinieneś wiedzieć!


Jest to świadczenie pieniężne, które ma na celu chociaż częściową rekompensatę poniesionej w wyniku śmierci bliskiego straty niematerialnej. Oczywiste jest, że żadne pieniądze nie zwrócą życia jednej z najbliższych nam osób, jednak mogą one, chociażby częściowo wspomóc rodzinę w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Zadośćuczynienie jest więc świadczeniem, które przyznaje się w zależności od poniesionego bólu i cierpienia.

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania.

  Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

  UBI IUS odszkodowania Opinie

  Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, komu się należy?

  Otrzymaj bezpłatną analizę Twojej sprawy

  Kiedy zaczniemy rozważać, komu się należy zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, okazuje się, że jest to całkiem spora grupa osób. Jednak należy pamiętać, że więź, która łączyła dalszą rodzinę lub inne osoby ze zmarłym należy odpowiednio udowodnić, dlatego warto w takim przypadku skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wiedza i doświadczenie prawników z Kancelarii Prawnej UBI IUS pomogą w uzyskaniu odpowiedniego zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby.

  Możemy przeprowadzić dla Ciebie kalkulację online. Wystarczą tylko trzy kroki:

  ico-1

  Wypełnij formularz kontaktowy

  ico-2

  Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie

  ico-3

  Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Otrzymasz konkretną informację, o jaką kwotę możesz walczyć

  odszkodowania-nalezy-sie-fade

  Odszkodowanie za śmierć analiza prawna

  Kiedy przysługuje zadośćuczynienie?

  Zadośćuczynienie za śmierć stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za straty emocjonalne (ból, cierpienie i poczucie straty po śmierci bliskiej osoby). Przysługuje ono przede wszystkim:

  • najbliższej rodzinie zmarłego – są to przede wszystkim żona, mąż lub dzieci, a także partner, który od wielu lat mieszkał ze zmarłym, ale pozostawał z nim w nieformalnym związku. W niektórych przypadkach brani pod uwagę są także rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i wnukowie.
  • osobom, które straciły bliską osobę w wyniku czynu niedozwolonego tj. przestępstwo, celowe działanie, zaniedbanie, zaniechanie
  • w sytuacji, gdy zostało naruszone dobro osobiste (nagła strata bliskiej osoby)
  • wtedy, gdy istnieje bliska więź emocjonalna ze zmarłym

  Komu należy się zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej?

  Wiele osób mylnie myśli, że zadośćuczynienie zarezerwowane jest jedynie dla osób z najbliższej rodziny zmarłego, które łączyły ze zmarłym więzy krwi. Nie jest to prawda, ponieważ w przepisach mowa jest o najbliższych członkach rodziny, czego nie należy mylić z członkami najbliższej rodziny. W praktyce oznacza to, że o zadośćuczynienie mogą starać się wszystkie osoby, które łączyła ze zmarłym więź, nawet jeżeli nie są one z nim spokrewnione ani nie żyją w związku formalnym. Najbliższa rodzina zmarłego jest faktycznie uprawniona w pierwszej kolejności. Chodzi tu o małżonka, rodziców, rodzeństwo oraz dzieci osoby zmarłej. Nie należy jednak zapominać, komu jeszcze należy się zadośćuczynienie w przypadku śmierci bliskiego. Dalsza rodzina, taka jak dziadkowie, wnuki, wujkowie, ciotki, czy kuzyni także mogą ubiegać się o zadośćuczynienie w przypadku, gdy ze zmarłym łączyła ich szczególna więź, którą należy odpowiednio udowodnić.
  Oprócz wymienionych powyżej osób o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej należy się także osobom pozostających wieloletnich nieformalnych związkach, dzieciom przyjętym na wychowanie czy wychowywanym w ramach rodziny zastępczej.

  Zadośćuczynienie za śmierć, kiedy się należy?

  Nagła i niespodziewana utrata bliskiej osoby często wiąże się dla członków jej najbliższej rodziny nie tylko ze znacznym pogorszeniem sytuacji materialnej czy życiowej. Często także w związku z przeżytą traumą może dochodzić do rozwinięcia się stanów, takich jak znaczne pogorszenie nastroju, napady paniki, depresja, zaburzenia odżywiania czy wiele innych. Z tego powodu niespodziewana śmierć jednego z członków rodziny może pozostawić po sobie trwałe piętno. Właśnie z tego powodu członkowie rodziny osoby zmarłej mogą starać się o świadczenie, jakim jest zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Zadośćuczynienie za śmierć jest bowiem świadczeniem, które ma na celu próbę zrekompensowania bliskim zmarłego straty niematerialne. Takimi stratami są np. utrata możliwości dorastania w pełnej rodzinie, utrata wsparcia podczas wychowywania dziecka i wiele innych.
  O zadośćuczynienie za śmierć można starać się w przypadku, gdy śmierć najbliższego nastąpiła w wyniku czynu niedozwolonego. Z tego powodu o to świadczenie mogą starać się nie tylko rodziny osób zmarłych w wypadkach, lecz mogą to być także rodziny ofiar przestępstwa, celowego działania, zaniechania, a nawet zaniedbania. Podsumowując, zadośćuczynienie za śmierć należy się w każdej sytuacji, kiedy doszło do działania powodującego dowolne szkody, w których ucierpiała nie tylko sama osoba, lecz także jej mienie. Warto też wspomnieć, kiedy zadośćuczynienie za śmierć się nie należy. Taką sytuacją jest śmieć z przyczyn naturalnych.

  Kto może starać się o zadośćuczynienie za śmierć?

  Osobami, które mogą ubiegać się o wypłacenie zadośćuczynienia za śmierć to osoby, z którymi zmarły pozostawał w bliskich relacjach. Może to być nie tylko najbliższa rodzina, taka jak rodzice i dzieci zmarłego, lecz również w pewnych przypadkach może to być np. rodzeństwo, dziadkowie, czy wnuczkowie. Kiedy się należy odszkodowanie za śmierć dalszej rodziny? Należy się ono osobom, które udowodnią szczególną bliskość więzi z osobą zmarłą i poniesioną w wyniku tejże śmierci stratę niematerialną. O takie zadośćuczynienie mogą się ubiegać także osoby pozostające w wieloletnim związku nieformalnym z osobą, która poniosła śmierć.

  Jaka jest kwota zadośćuczynienia za śmierć?

  Zadośćuczynienie za śmierć jest określane dość subiektywnie, dlatego podczas starania się o jego przyznanie konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich dokumentów i umiejętność dobrej argumentacji. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, jakimi są wykwalifikowani w sprawach zadośćuczynień prawnicy. Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy prawniczej w Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie.

  Zadośćuczynienie za śmierć – jakie kwoty zasądzają sądy?

  Zadośćuczynienie za śmierć rodzica
  od 100 000 do 200 000 zł dla dziecka małoletniego
  Zadośćuczynienie za śmierć rodzica
  od 50 000 do 100 000 zł dla dziecka dorosłego mającego swoją rodzinę
  Zadośćuczynienie za śmierć dziecka małoletniego
  od 100 000 do 200 000 zł dla rodzica
  Zadośćuczynienie za śmierć dziecka dorosłego
  od 100 000 do 140 000 zł dla rodzica
  Zapewniamy kompleksową pomoc prawną
  Sprawdź, jak wygląda przebieg współpracy:
  ico-przebieg-1

  Wysyłasz wypełniony formularz
  (to nic nie kosztuje!)

  ico-przebieg-2

  Oddzwaniamy do Ciebie w ciągu 48 h

  ico-przebieg-3

  Weryfikujemy, czy możesz starać się o odszkodowanie

  ico-przebieg-5

  Podpisujesz z nami umowę

  ico-przebieg-6

  Nie wygrasz, nie płacisz!

  FAQ

  Zadośćuczynienie za śmierć, jakie kwoty sądy zasądzają?

  Śmierć osoby bliskiej jest niezaprzeczalnie jesdnym z najtrudniejszych momentów życia rodziny. Szczególne piętno pozostawia po sobie trauma po zdarzeniu, jakim jest śmierć osoby bliskiej, która nastąpiła w wyniku czynu niedozwolonego. Może być to na przykład przestępstwo, zaniechanie czy zaniedbanie. Często taka śmierć następuje nagle i niespodziewanie, co potęguje negatywne odczucia członków rodziny zmarłego, którzy nie mogli się w żaden sposób przygotować na tak traumatyczną sytuację.
  W przypadku, gdy śmierć jednego z najbliższych nastąpiła w wyniku czynu niedozwolonego, rodzina takiej osoby może starać się o przyznanie odpowiednich świadczeń pieniężnych. Są to między innymi odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej rodziny, renty alimentacyjne, czy zwrot kosztów pogrzebu. Jednak wszystko to są świadczenia, które mają za zadanie naprawienie szkody materialnej, której zaznali bliscy zmarłego w wyniku jego śmierci. Istnieje także świadczenie, które ma za zadanie zrekompensować bliskiemu także stratę niematerialną. Jest to zadośćuczynienie za śmierć, które jest wypłacane na podstawie informacji zawartych w paragrafie 448 kodeksu cywilnego. Jako powód wypłaty zadośćuczynienia za śmierć określa się naruszenie dóbr osobistych. Nie jest jednoznacznie określone, jakie dobra mają zostać naruszone, dlatego przyjmuje się, że są to wszelkie dobra niematerialne, które są związane z istnieniem człowieka.

  Jakie kwoty sądy zasądzają na korzyść rodziny zmarłego?

  Podczas określania kwoty zadośćuczynienia nie stosuje się żadnych tabel ani określonych zakresów kwot. Zadośćuczynienie jest bowiem świadczeniem wypłacanym bardzo indywidualnie, po przeanalizowaniu każdego przypadku osobno. Jednak warto wiedzieć, jakich kwot zadośćuczynienia można się spodziewać po śmierci bliskiej osoby. W tym celu można przyjrzeć się obliczeniom KNF, które zostały przygotowane na podstawie wypłaconych różnym osobom, które doświadczyły śmierci bliskiego w wyniku czynu niedozwolonego zadośćuczynień. Podane poniżej kwoty są kwotami brutto. Kwoty, jakie zasądzają sądy za śmierć, są różne w zależności od więzi rodzinnych, jakie występowały. Przykładowe kwoty zasądzane przez sąd to: dla dziecka ok. 60 tys. zł, dla rodzica ok. 70 tys. zł, dla rodzeństwa ok. 30 tys. zł, dla współmałżonka 80 tys. zł. Podane kwoty mogą różnić się od siebie w zależności od przypadku i są jedynie kwotami orientacyjnymi.

  Podczas ubiegania się o zadośćuczynienie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie. Pomoc doświadczonego prawnika może znacząco ułatwić uzyskanie godnego zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej.

  Czym jest zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby?

  Śmierć jednego z członków rodziny często oznacza dla jego bliskich całkowite wywrócenie życia do góry nogami. Utrata bliskiego wiąże się bowiem nie tylko z rozpaczą i ogromnym smutkiem. Często ze śmiercią jednego z członków rodziny wiąże się bowiem utrata dużej części lub nawet całości dochodów rodziny. Jest to dramatyczna sytuacja, z którą bliscy zmarłego mogą sobie nie poradzić. Połączenie traumy związanej ze śmiercią bardzo ważnej osoby wraz ze strachem o swój dalszy byt może pozostawić po sobie piętno na psychice nawet na bardzo długi czas.

  Podczas przeżywania żałoby i głębokiego smutku mało kto myśli o odszkodowaniu. Żadne pieniądze nie zwrócą bowiem życia zmarłemu bliskiemu. Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby może jednak pomóc w spokojnym przystosowaniu się do nowej sytuacji i zwiększeniu komfortu rodziny podczas tego niezwykle trudnego czasu.

  Zadośćuczynienie jest świadczeniem przyznawanym osobom bliskim zmarłego w wyniku czynu zabronionego. Należy to wyraźnie podkreślić, ponieważ zadośćuczynienie nie przysługuje osobom, których krewni odeszli z przyczyn naturalnych. Wysokość zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby nie jest jednoznacznie określona. Ostateczna kwota zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, takich jak bliskość relacji pomiędzy osobą ubiegającą się o odszkodowanie a zmarłym, ilość bólu i cierpienia, jakie przyniosła strata bliskiego, kondycja psychiczna bliskiego po stracie członka swojej rodziny i wiele innych ważnych aspektów. Podczas starania się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby należy wziąć pod uwagę i odpowiednio udokumentować wszystkie aspekty krzywdzące, nawet te, które mogą dopiero ujawnić się po latach.
  Oprócz zadośćuczynienia rodzinie mogą przysługiwać także inne świadczenia, takie jak odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej i materialnej, renta alimentacyjna w przypadku, gdy na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny oraz świadczenie jednorazowe, jakim jest zwrot kosztów pogrzebu.

  Ponieważ określenie, jaką wysokość będzie miało zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby, jest bardzo subiektywne i zależy od sądu, bardzo ważna jest w tej sytuacji umiejętność odpowiedniej argumentacji. Z tego powodu podczas ubiegania się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby warto skorzystać z pomocy profesjonalnej Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie.

  Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku, co warto wiedzieć?

  Jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakich można doświadczyć w ciągu swojego życia, jest śmierć bliskiej osoby. Na to nigdy nie jest się gotowym. Nawet gdy bliska osoba umiera w wyniku długiej i ciężkiej choroby, cały czas odsuwamy od siebie myśl o najgorszym. Największa trauma powstaje chyba wtedy, gdy ktoś z rodziny niespodziewanie ginie w wypadku drogowym. W takiej chwili nikt nie myśli o sprawach materialnych. Dopiero po pewnym czasie, gdy emocje nieco już opadną, zaczynamy powoli wracać do codzienności. Może się wtedy okazać, że po śmierci bliskiej osoby grożą nam problemy finansowe, ponieważ miała ona swój duży wkład w wysokość domowego budżetu.

  Warto pamiętać o tym, że możesz starać się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku. Nie istnieje przepis prawa, który określałby to, jaka powinna być jego minimalna wysokość. Każda sprawa rozpatrywana jest przez sąd inaczej. Istotne jest to, aby przedstawić w trakcie postępowania skalę swojego cierpienia związanego z niespodziewanym odejściem członka rodziny. Konieczne jest dokładne opisanie swoich relacji z nim, wykazanie, że faktycznie było to ważna osoba w Twoim życiu.

  W przypadku, gdy zdecydujesz się na wystąpienie o wypłatę zadośćuczynienia, powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Może Ci ją zaoferować kancelaria UBI IUS, której biuro znajduje się w Lublinie przy ulicy Fantastycznej. Spotkasz się tutaj z życzliwością. Prawnicy pracujący tu rozumieją, w jak trudnej sytuacji życiowej się znalazłeś. Wezmą oni ciężar prowadzenia sprawy na siebie, od Ciebie będą oni chcieli jedynie uzyskać najbardziej istotne dla przebiegu postępowania informacje. Konieczna będzie w związku z tym Twoja wizyta w biurze kancelarii. Przedstawisz szczegóły Twojej sprawy, opiszesz okoliczności wypadku, opowiesz o tym, jak obecnie wygląda sytuacja materialna Twojej rodziny. Kiedy prawnicy będą posiadali te informacje, będą mogli przystąpić do działania.

  Odszkodowania i sprawy bankowe

  Zapraszamy do skorzystania z infolinii

  Zadzwoń do nas – oddzwonimy!