Powrót

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

wszystko co powinieneś wiedzieć!


Śmierć bliskiej osoby jest zawsze dla rodziny traumatycznym wydarzeniem, które niesie ze sobą ogromne straty zarówno w sferze psychicznej, jak też materialnej. Osoby, które spotyka ta tragedia muszą zmierzyć się z ogromnym cierpieniem psychicznym, a bardzo często również ze znacznie pogorszoną sytuacją finansową. Ważne jest w takiej sytuacji nie tylko wsparcie bliskich osób i psychologa, ale również ubieganie się o uzyskanie świadczeń rekompensujących doznane krzywdy. Sprawdź w jakich sytuacjach przysługuje Ci odszkodowanie.

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania.

  Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

  UBI IUS odszkodowania Opinie

  Dowiedz się jakie odszkodowanie dostaje się po śmierci bliskiego.

  Otrzymaj bezpłatną analizę Twojej sprawy

  Warto przyjrzeć się wysokości przyznawanych odszkodowań. Ubezpieczyciele znacząco zaniżają odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym. Przykładowe kwoty świadczeń wypłacanych przez ubezpieczycieli w postępowaniu likwidacyjnym na rzecz rodzica po śmierci dziecka to od 10 000 do 30 000, gdzie sąd z tego tytułu przyznałby znacznie większą kwotę np. 70 000 zł ( jest to średnia kwota świadczeń jakie zaświadczają sądy). W sytuacji odwrotnej, kiedy dziecko traci rodzica kwoty te wyglądają podobnie (średnie kwoty wypłacane przez zakłady ubezpieczeniowe wynoszą od 10 000 do 30 000, a średnie kwoty świadczeń zasądzonych przez sądy aż 75 000). Istnieje więc ogromna różnica pomiędzy kwotami jakie proponują ubezpieczyciele, a sąd. Dlatego warto ubiegać się o stosowne odszkodowanie, wtedy gdy jest ono zaniżane i skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

  Możemy przeprowadzić dla Ciebie kalkulację online. Wystarczą tylko trzy kroki:

  ico-1

  Wypełnij formularz kontaktowy

  ico-2

  Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie

  ico-3

  Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Otrzymasz konkretną informację, o jaką kwotę możesz walczyć

  odszkodowania-nalezy-sie-fade

  Odszkodowanie za śmierć analiza prawna

  Kiedy przysługuje zadośćuczynienie?

  Zadośćuczynienie za śmierć stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za straty emocjonalne (ból, cierpienie i poczucie straty po śmierci bliskiej osoby). Przysługuje ono przede wszystkim:

  • najbliższej rodzinie zmarłego – są to przede wszystkim żona, mąż lub dzieci, a także partner, który od wielu lat mieszkał ze zmarłym, ale pozostawał z nim w nieformalnym związku. W niektórych przypadkach brani pod uwagę są także rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i wnukowie.
  • osobom, które straciły bliską osobę w wyniku czynu niedozwolonego tj. przestępstwo, celowe działanie, zaniedbanie, zaniechanie
  • w sytuacji, gdy zostało naruszone dobro osobiste (nagła strata bliskiej osoby)
  • wtedy, gdy istnieje bliska więź emocjonalna ze zmarłym

  Jakie kroki podjąć, by uzyskać odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby?

  Na początku należy sprecyzować swoje roszczenia, a więc przedstawić konkretne argumenty i dowody na słuszność swoich żądań (zgodnie z zapisem kodeksu cywilnego to osoba, która ubiega się o odszkodowania ma obowiązek udowodnić ich zasadność). W niektórych przypadkach roszczenia muszą zostać udokumentowane, co wielu osobom sprawia niemały kłopot. Nic dziwnego, bowiem ubieganie się o stosowną rekompensatę jest procesem bardzo skomplikowanym, wymagającym znajomości prawa. Ponadto sytuację utrudnia ból po stracie bliskiej osoby i rozdrapywanie ran. Wynika to z konieczności składania oświadczeń, opisywania sytuacji materialnej przed i po wypadku i wykazania, że śmierć osoby bliskiej w dużym stopniu wpłynęła na pogorszenie sytuacji materialnej.

  Jak długo można starać się o rekompensatę za śmierć bliskiej osoby?

  Dnia 3 sierpnia 2008 roku zmieniły się przepisy w Kodeksie Cywilnym, wprowadzono bowiem artykuł 446 par. 4, który mówi o tym, że bliscy zmarłej osoby, mają prawo wystąpić o naprawienie szkody niematerialnej i starać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Co ważne, zadośćuczynienie mogło zostać wypłacone przez ubezpieczyciela, jeśli zdarzenie miało miejsce po tej dacie, gdyż prawo nie działa wstecz. Jednakże pełnomocnicy rodzin osoby zmarłej występowali do towarzystw ubezpieczeniowych z roszczeniem wypłaty środków za naruszenie dóbr osobistych członków rodziny na podstawie artykułu 448. Towarzystwa ubezpieczeniowe częstokroć odmawiały wypłaty zadośćuczynienia, opierając się na tym, iż wypadki miały miejsce przed datą 3.08.2008. Działo się to dotąd, aż Sąd Najwyższy potwierdził w kolejnych uchwałach, że środki należą się bliskim zmarłego w sytuacjach, gdy szkoda miała miejsce przed 3 sierpnia 2008. Dzięki pozytywnym zmianom w prawie wraz z korzystnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, rodziny zmarłych mogą starać się o odszkodowanie za śmierć w sytuacji, gdy miała ona miejsce nawet 20 lat temu.

  Jakie dokumenty i oświadczenia powinna przedstawić ubezpieczycielowi osoba ubiegająca się o odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej z OC?

  Ubezpieczycielowi należy przedstawić stosowną dokumentację, która ma wykazać winę sprawcy, a także wskazać na to, iż jego zakład ubezpieczeń powinien poczuć się do odpowiedzialności. Jakie dokumenty powinna wykazać osoba, która ubiega się o rekompensatę? Przede wszystkim: zgodne z prawdą własne oświadczenia oraz oświadczenia innych osób np. rodziny, przyjaciół, świadków wydarzenia, dokumenty wskazujące na stopień pokrewieństwa i relacje jakie łączyły osobę żądającą i osobę zmarłą, dokumenty które udowadniają znaczne pogorszenie sytuacji materialnej i poniesionych kosztów np. organizacja pogrzebu, leczenie itd. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż zgromadzenie takiej dokumentacji jest czasochłonne i wymaga zaangażowania. Choć proces ubiegania się o odszkodowanie jest żmudny, nie należy się poddawać i rezygnować z należnych środków. Z pomocą przychodzi kancelaria prawna, która specjalizuje się w tego typu sprawach.

  Czy warto walczyć o zadośćuczynienie w sądzie?

  Zgodnie z artykułem 446 i 448 Kodeksu Cywilnego, sąd może przyznać zadośćuczynienie rodzinie poszkodowanego w postaci określonej kwoty. Uprawniony powinien kierować swoje roszczenia do konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego (ubezpieczyciela sprawcy). Na rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska ubezpieczyciel ma 30 dni, w niektórych przypadkach termin tez wydłuża się do 60 dni. Przyznanie zbyt niskiej kwoty lub odmowa przyznania zadośćuczynienia jest podstawą do skierowania sprawy do sądu.

  Przykładowe sumy jakie uzyskiwał zespół naszej kancelarii

  Wysokość odszkodowania za śmierć rodzica
  od 100 000 do 200 000 zł dla dziecka małoletniego
  Wysokość odszkodowania za śmierć rodzica
  od 50 000 do 100 000 zł dla dziecka dorosłego mającego swoją rodzinę
  Wysokość odszkodowania za śmierć dziecka małoletniego
  od 100 000 do 200 000 zł dla rodzica
  Wysokość odszkodowania za śmierć dziecka dorosłego
  od 100 000 do 140 000 zł dla rodzica
  Zapewniamy kompleksową pomoc prawną
  Sprawdź, jak wygląda przebieg współpracy:
  ico-przebieg-1

  Wysyłasz wypełniony formularz
  (to nic nie kosztuje!)

  ico-przebieg-2

  Oddzwaniamy do Ciebie w ciągu 48 h

  ico-przebieg-3

  Weryfikujemy, czy możesz starać się o odszkodowanie

  ico-przebieg-5

  Podpisujesz z nami umowę

  ico-przebieg-6

  Nie wygrasz, nie płacisz!

  FAQ

  Jakie odszkodowania dostaje się po śmierci bliskiej osoby?

  Jeśli dochodzi do śmierci członka rodziny, zawsze wiąże się to z cierpieniem, smutkiem i rozpaczą jego najbliższych. Utrata osoby bliskiej jest bardzo bolesnym doświadczeniem, które może zostawić po sobie ślad w psychice. Często także utrata jednego z członków rodziny wiąże się z drastycznymi zmianami w jej funkcjonowaniu. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy osoba zmarła była jedyną osobą utrzymującą rodzinę.

  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą oni uzyskać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej. Warto jednak postarać się o przyznanie odszkodowania z tego tytułu, ponieważ może ono pomóc przetrwać pod względem finansowym najgorszy okres po utracie osoby bliskiej.
  Jakie odszkodowania dostaje się po śmierci? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma bowiem określonego wzorca przyznawania odszkodowań, jakie dostaje się po śmierci osoby bliskiej. Wysokość takiego odszkodowania zależy między innymi od bliskości relacji osoby dochodzącej roszczeń z osobą zmarłą, od tego, jak duże cierpienie przyniosła strata osoby bliskiej oraz od tego, jak dużą stratę przyniosła nagła śmierć danej osoby. Bardzo ciężko jest zmierzyć te aspekty, co sprawia, że ubezpieczalnie bardzo często przyznają dużo niższe odszkodowania w porównaniu z tymi, które można wywalczyć na drodze sądowej.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie odszkodowania dostaje się po śmierci osoby zmarłej, skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawną UBI IUS. Przyjrzymy się indywidualnie danemu przypadkowi oraz określimy, jakie odszkodowanie możesz dostać po śmieci osoby bliskiej. W razie takiej potrzeby pomożemy także w odwołaniu się od decyzji firmy ubezpieczeniowej. Oferujemy także możliwość reprezentacji naszych klientów podczas rozpraw sądowych, co pomoże zredukować ilość stresu oraz formalności związanych z postępowaniem sądowym. Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług w Kancelarii Prawnej UBI IUS.

  Co przysługuje dzieciom za śmierć rodzica?

  W sytuacji, kiedy ginie rodzic w wypadku komunikacyjnym, osobom niepełnoletnim przysługują różne świadczenia. Jest to rekompensata za śmierć rodzica, która jest wypłacana przez zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku. Ma ono zrekompensować straty moralne i materialne, którego doznało dziecko. Czynniki, które brane są pod uwagę przy określaniu wysokości zadośćuczynienia to przede wszystkim:

  • towarzyszące zaburzenia depresyjne,
  • problemy z adaptacją,
  • problemy z nauką,
  • trudności w kontaktach z rówieśnikami
  Jakie rodzaje odszkodowania przysługują małoletnim dzieciom po utracie rodzica?

  Odszkodowanie przysługujące za znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej

  Małoletnim dzieciom po śmierci rodzica przysługuje odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej. Jest to osobne roszczenie, którego wysokość wynosić powinno tyle, ile różnica między stanem jaki nastąpił po utracie rodzica, a stanem w jakim byłoby dziecko, gdyby do wypadku i śmierci rodzica w ogóle nie doszło. Brany jest pod uwagę nie tylko aspekt finansowy, czyli pogorszenie się sytuacji materialnej, ale również inne czynniki np. konieczność rezygnacji z edukacji na rzecz podjęcia pracy i konieczności utrzymania młodszego rodzeństwa

  Czym jest renta alimentacyjna

  Zgodnie z artykułem 446 § 2 Kodeksu Cywilnego, renta alimentacyjna przysługuje dzieciom zmarłego, jeśli miał on wobec nich obowiązek alimentacyjny. Może być ona przyznana również osobom bliskim, wobec których zmarły był zobowiązany do dostarczania środków materialnych na utrzymanie (żona, partnerka, z którą zmarły żył w konkubinacie). Wysokość renty alimentacyjnej, przysługującej małoletnim dzieciom zależy od tego, jakie dochody miał rodzic przed wypadkiem komunikacyjnym i śmiercią. Brane są również pod uwagę jego możliwości zarobkowe w przyszłości. Renta alimentacyjna przyznawana jest na czas, w którym trwałby obowiązek alimentacyjny zmarłego nad małoletnim dzieckiem. Okres wypłacania renty zazwyczaj trwa do 18 roku życia. Sytuacja zmienia się, gdy dziecko kontynuuje naukę w szkole w systemie dziennym. Wówczas uprawniony ma prawo pobierać rentę do 26 roku życia.

   

  Odszkodowanie za śmierć ojca – jak uzyskać?

  Jeżeli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku samochodowego, kolejowego, tramwajowego lub potrącenia (ofiara była pieszym bądź rowerzystą), rodzinie należy się rekompensata z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia z OC sprawcy wypadku. Odszkodowanie za śmierć nie przysługuje jednak członkom rodziny osoby, która była sprawcą nieszczęśliwego zdarzenia. Przy przyznawaniu zadośćuczynienia brane są pod uwagę: relacje między dzieckiem, a rodzicem (w tym przypadku ojcem), wiek dziecka ( inaczej wygląda rekompensata dla kilkuletniego syna lub córki, którzy tracą rodzica w decydującym okresie życia, a tym samym są pozbawione jego opieki, miłości i wychowania, a inaczej w przypadku dziecka już dorosłego), sytuacja finansowa (stan majątkowy zarówno poszkodowanego, jak i osoby uprawnionej, czyli dziecka), sposób przeżywania żałoby i długotrwałość.

  O zadośćuczynienie można ubiegać się poprzez skierowanie sprawy do ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy wypadku. Zgodnie z artykułem 446 § 4 kodeksu cywilnego, obowiązującego od 2008 roku, najbliższym członkom rodziny zmarłego przysługuje zadośćuczynienie za jego śmierć (udziela go sąd) – „Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”. Wszystkie zdarzenia, które zaistniały przed 2 sierpnia 2008 mogą być również brane pod uwagę na mocy art. 448 k.c. w związku a artykułem 24 § 1 k.c. w sytuacji, gdy na skutek śmierci osoby bliskiej doszło do naruszenia dobra osobistego (szczególnej więzi rodzinnej). Roszczenia w związku z wypadkiem przedawniają się dopiero po upływie 20 lat. Niestety wiele zakładów ubezpieczeniowych uchyla się od odpowiedzialności i nie chce wypłacać odszkodowań lub je rażąco zaniża, dlatego warto korzystać z fachowej pomocy prawnej doświadczonego prawnika. Zdarza się, że ubezpieczyciele kwestionują pokrewieństwo lub bliskość relacji.

  Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, kierując sprawę do sądu?

  Przed skierowaniem sprawy do sądu warto zastanowić się nad pewnymi aspektami. Niezwykle istotny jest: przebieg wypadku, współudział ofiary i przyczynienie się jej do wypadku, przedawnienie (sąd może uchylić się od rozpatrzenia sprawy po upływie określonego przepisami terminu), więź rodzinna (pokrewieństwo i powinowactwo), wiek ofiary, relacje osób ubiegających się o zadośćuczynienie ze zmarłym. Osoby nie spokrewnione, ale które były w mocnej relacji ze zmarłym również mogą ubiegać się o zadośćuczynienie. Jeśli powyższe czynniki wskazują, iż zadośćuczynienie przysługuje, natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe uchyla się od jego udzielenia lub znacząco je zaniża, warto skierować sprawę do sądu (właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego, bądź właściwego dla miejsca zdarzenia). Jeśli istnieje większa liczba osób uprawnionych, którzy chcą w jednym czasie złożyć pozew, sąd musi być właściwy dla miejsca zamieszkania jednej z osób lub dla miejsca zdarzenia.

  Komu należy się odszkodowanie po śmierci babci?

  Ubezpieczyciele coraz częściej uchylają się od wypłaty odszkodowania uprawnionym wnukom. Jako argumentu używają przepisu z art. 446 par.4 k.c. zgodnie z którym, „uprawnionymi do żądania kompensaty na podstawie art.446 par.4 k.c. są członkowie rodziny zmarłego, przy czym muszą to być najbliżsi członkowie tej rodziny.”

  Czynniki decydujące o przyznawaniu odszkodowania wnukom
  Głównym takim czynnikiem jest przede wszystkim poczucie bliskości oraz więzy emocjonalne i uczuciowe. O bliskości decydują prawdziwe stosunki, które łączyły zmarłego z wnukiem, który żąda rekompensaty. Aby ją uzyskać należy wykazać łączącą więź, silny związek emocjonalny oraz fakt otrzymywania przez wnuka środków finansowych (wsparcia materialnego). Brane są pod uwagę również wpływ na psychikę oraz zmiany w zachowaniu, do jakich doprowadziła śmierć babci. Należy wykazać, że wnuk był związany emocjonalnie z babcią i jej śmierć była dla niego przeżyciem traumatycznym, a także przeżywał po niej żałobę, smutek i ogromny żal, a także miał problem z powrotem do codziennego życia i normalnego funkcjonowania. Istotnym jest też fakt, że wnuczek spędzał z nią wolny czas na wspólnej zabawie, rozmowach, spacerach. Wykazanie silnej więzi emocjonalnej i otrzymywanie wsparcia finansowego od zmarłej babci może zostać rozpatrzone pozytywnie, a roszczenie może być uzasadnione.

  Komu należy się odszkodowanie po śmierci dziadka?

  Zgodnie z artykułem 446 § 3 i 4 k.c. Kodeksu Cywilnego „Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowane odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej”. Nie wskazuje on bowiem na konkretnych członków rodziny, którym należy się odszkodowanie za śmierć bliskiego. Dlatego też nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, komu należy się odszkodowanie po śmierci dziadka, czy wnuk może je otrzymać. Bardzo trudna jest interpretacja tego przepisu, biorąc pod uwagę fakt, iż definicja rodziny nieustannie się zmienia. Współcześnie odchodzi się od tradycji domów zamieszkiwanych przez rodziny wielopokoleniowe. Wpływa to na znaczne rozluźnienie relacji, szczególnie w przypadkach, gdy młodzi wyjeżdżają poza granicę kraju i z rodziną mają już dość sporadyczny kontakt. Rozluźniają się więzi między dziećmi i rodzicami, a przede wszystkim między wnukami, a dziadkami. Dochodzi często również do całkowitej utraty kontaktu. Dlatego temat odszkodowań za śmierć dziadka jest coraz mniej popularny i coraz mniej osób zastanawia się na nimi.

  Oczywiście wnuk może ubiegać się o odszkodowanie za śmierć dziadka, jednakże musi udowodnić swoje poczucie krzywdy z powodu śmierci dziadka oraz utraty więzi emocjonalnej. Nie ma zestawu konkretnych dowodów, który trzeba przedstawić, by otrzymać odszkodowanie za śmierć dziadka. Na pewno więzi, jakie łączyły wnuka z dziadkiem muszą być prawdzie i szczere i poparte właściwym orzecznictwem sądowym. Śmierć musi nastąpić nagle, w wyniku wypadku komunikacyjnego lub czynu niedozwolonego, nie zaś naturalnie (w wyniku sędziwego wieku). Występuje dużo wątpliwości odnośnie do relacji dziadek-wnuk oraz częstokroć rodzi się pytanie, czy są oni członkami najbliższej rodziny. Dlatego warto przy tego typu sprawach i dochodzeniach odszkodowania skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

  OFE dziedziczenie, jak wygląda?

  Istnieje możliwość dziedziczenia po śmierci bliskiej osoby jego środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czynnikiem, który brany jest pod uwagę przy przyznawaniu środków jest stopień pokrewieństwa. Trzeba wziąć pod uwagę, iż proces dziedziczenia trwa nieraz bardzo długo, jednakże osoby uprawnione mają dużą szansę, by otrzymać należne środki. Duża liczba osób chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość, odkładała środki na przyszłą emeryturę na specjalnym rachunku OFE lub subkoncie ZUS. Wysokość zgromadzonej tam kwot zależy głównie od wysokości wynagrodzenia i stażu pracy pracownika. W przypadku jego śmierci zgromadzone tam środki przysługują właściwym członkom rodziny. Jakim? To przede wszystkim: małżonek lub były małżonek, osoba uprawniona przez zmarłego, członkowie rodziny: małżonek i dzieci, rodzice i wnuki.

  Kiedy można ubiegać się o środki z Otwartego Funduszu Emerytalnego?

  Środki zmarłego zgromadzone na jego rachunku OFE lub subkoncie ZUS mogą być przyznane członkom rodziny, ale muszą oni zgłosić się po nie sami, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Mogą być one dziedziczone nawet w sytuacji, gdy właściciel rachunku pobierał emeryturę przed śmiercią. Jednakże dziedziczenie może mieć miejsce wtedy, gdy jego emerytura nie była pobierana dłużej niż przez 3 lata.

  Dokumenty, które należy przedstawić w trakcie ubiegania się o dziedziczenie środków zmarłego z OFE lub subkonta ZUS
  Wymaga się, aby w trakcie ubiegania się o wypłatę środków z OFE lub z subkonta ZUS wszystkie dokumenty były oryginalne. W sytuacji, gdy brakuje oryginalnej wersji, należy dostarczyć je w formie uwierzytelnionych kopii, czego dokonać można w Urzędzie właściwym dla danego miejsca zamieszkania lub u notariusza. Od każdego z uprawnionych członków rodziny wymaga się nieco innych dokumentów.
  Małżonek lub były małżonek powinien przedstawić takie dokumenty jak: dowód osobisty lub paszport, skrócony odpis aktu małżeństwa, oświadczenie o stosunkach majątkowych, dokument znoszący ustawową wspólność majątkową. W przypadku małoletniego uprawnionego są to: skrócony odpis aktu urodzenia, dowód osobisty lub paszport, postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego lub kuratora. Spadkobierca musi wykazać: dowód osobisty lub paszport, postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku lub akt poświadczenia. Małoletni spadkobierca zaś skrócony odpis aktu urodzenia, dowód osobisty lub paszport przedstawiciela ustawowego, postanowienie sądu o ustanowienie opiekuna prawnego lub kuratora, postanowienie sądu stwierdzającego nabycie spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia.

  Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku

  Śmierć osoby bliskiej w wypadku jest zawsze wydarzeniem traumatycznym. Rodzina i przyjaciele takiej osoby pogrążają się wtedy w rozpaczy oraz zadumie. Nigdy nie jest to łatwe przeżycie, dlatego większość osób nie myli wtedy o pieniądzach czy przyszłości, jednak warto zadbać o to, aby zyskać zabezpieczenie finansowe w wyniku śmierci bliskiej osoby.

  Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku to świadczenie, o które należy się starać. Może się o nie ubiegać każda osoba, która żyła w bliskich stosunkach z osobą zmarłą. Wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku nie jest jednoznaczna i zależy od wielu różnych czynników. Najbardziej istotna jednak będzie umiejętność uargumentowania poniesionej straty oraz wyrażenia swojego cierpienia. Sąd zawsze ustala wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku indywidualnie, dlatego warto przedstawić dokładnie swoje relacje z bliskim oraz wyrazić cierpienie, jakie przyniosła jego nagła i niespodziewana utrata.
  W przypadku próby uzyskania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Sprawdzonych i niezawodnych prawników znajdziesz w Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie. Nasi prawnicy pomogą wyegzekwować należyte zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku, które pozwoli na zabezpieczenie finansowe na najbliższą przyszłość. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i spotkała cię niewątpliwa tragedia, jaką jest śmierć kogoś z najbliższych, warto rozważyć próbę uzyskania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej w wypadku. Nasza Kancelaria Prawna UBI IUS chętnie pomoże w tak trudnej i delikatnej sprawie. Dzięki naszej pomocy nie będzie konieczne dokładanie sobie dodatkowych zmartwień w postaci wszelkich formalności związanych z odszkodowaniem. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Z chęcią pomożemy uzyskać zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku.

  Odszkodowanie za śmierć osoby niespokrewnionej, komu się należy?

  Żądać zadośćuczynienia i odszkodowania mogą nie tylko osoby, które są najbliższymi członkami rodziny zmarłego (mąż, żona, syn, córka, wnuk, wnuczka, ojciec, matka), ale są również spoza ich grona. Co więc decyduje o kręgu osób uprawnionych do otrzymania odszkodowania w związku z wypadkiem i związaną z nim śmiercią osoby bliskiej? Przede wszystkim decyduje nie tylko pokrewieństwo, ale faktyczny układ osób najbliższych zmarłemu. Osobami uprawnionymi mogą być również Ci, którzy pozostawali ze zmarłym w ścisłych stosunkach rodzinnych np. przyrodnie rodzeństwo, ojczym, macocha, przysposobieni, dziecko poczęte, ale również nienarodzone (powinno być ono traktowane tak samo jak narodzone). Jest ono także narażone na straty zarówno materialne, jak i niematerialne (poczucie straty, brak możliwości wychowywania się w pełnej rodzinie). Również w tego typu sprawach brane pod uwagę są związki nieformalne. Istotne są wtedy bowiem bliskie więzi, jakie łączyły osobę żyjącą w konkubinacie ze zmarłym. Bliskość rozumiana jest wtedy szerzej, nie jako więzi prawne, lecz więzi emocjonalne. Ustawa nie określa ściśle kręgu osób uprawnionych lecz wskazuje na najbliższych członków rodziny. Jednakże do sądu należy ostateczna ocena, kto dla danego zmarłego jest najbliższą osobą i może starać się o odszkodowanie. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2005 r. dzieci i konkubenci jednego z członków rodziny z poprzedniego związku tworzą rodzinę, a wiec mogą być również uprawnieni. Za najbliższego członka rodziny osoby zmarłej można uznać nie tylko krewnego. W każdym przypadku należy zbadać szczegółowo wszelkie okoliczności. Głównym czynnikiem przy ocenie jest poczucie bliskości oraz więzi emocjonalne i uczuciowe, jakie łączyły zmarłego z potencjalną osobą uprawnioną (wynikające nie tylko z pokrewieństwa). |W sytuacji ubiegania się o odszkodowanie przez osobę nieuprawnioną zaleca się korzystanie z pomocy prawnej doświadczonego prawnika.

  Odszkodowania i sprawy bankowe

  Zapraszamy do skorzystania z infolinii

  Zadzwoń do nas – oddzwonimy!