Powrót

Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji drogowej


Priorytetem jest dla nas zaufanie i zadowolenie naszych Klientów. Z tego powodu do każdej powierzanej nam sprawy podchodzimy indywidualnie. Zatrudniamy wyłącznie profesjonalnych prawników z dużym doświadczeniem, kompetencjami i wiedzą w dziedzinie odszkodowań.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego?

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

Odzyskiwanie odszkodowania z OC sprawcy

W jakich okolicznościach można uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy po wypadku samochodowym?
Wypadek, a nawet drobna stłuczka, zawsze wiąże się z ogromnym stresem i negatywnymi myślami w głowie. W tym momencie zastanawiamy się nad tym co zrobić i jak ubiegać się o odszkodowanie. Na początku warto pamiętać, że z ubezpieczenia sprawcy możesz otrzymać o wiele więcej niż z własnej polisy NNW.
Aby uzyskać zadowalającą rekompensatę z OC sprawcy warto poznać trzy podstawowe kroki.
Po pierwsze należy dowiedzieć się o które ze świadczeń możemy się ubiegać. Mogą to być:
  • zwrot kosztów leczenia, dojazdów do szpitali, rehabilitacji, lekarstw itp.
  •  zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
  • zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia
  • renta na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją czy opieką medyczną
  • jednorazowe świadczenie, które pomoże w przekwalifikowaniu się lub założeniu działalności gospodarczej w przypadku inwalidztwa osoby poszkodowanej

O dwa z pierwszych świadczeń mogą starać się praktycznie wszyscy poszkodowani. Kolejne zaś mogą otrzymać ci wszyscy, którzy doznali w wypadku ciężkich obrażeń, skutkujących dłuższą przerwą w pracy zawodowej lub inwalidztwem. Dodatkową kompensatą, o jaką możemy się starać, jest odszkodowanie za zniszczone lub zgubione rzeczy materialne i osobiste.

Po drugie powinniśmy oszacować wysokość naszych roszczeń. Tu potrzeba nam wiele spokoju i skupienia. Należy przede wszystkim zastanowić się, jakie negatywne straty nastąpiły po nieszczęśliwym wypadku w Twoim życiu i życiu Twojej rodziny. Kolejnym krokiem jest ustalenie kwoty, która pomogła by je zrekompensować. Warto sporządzić listę według kolejności poniesionych wydatków, a na końcu dokonać podsumowania.

Ubezpieczyciel domaga się często wszystkich paragonów, rachunków lub wydruków z konta bankowego.

Po dokonaniu wstępnej identyfikacji i oszacowaniu swoich roszczeń możemy wykonać telefon do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy i zgłosić szkodę. Kolejno powinniśmy wysłać wszelkie paragony i potwierdzenia opłat za leczenie oraz uzasadnienie roszczeń wraz ze szczegółowym opisem wypadku. Warto pamiętać o tym, że dokładność opisu jest niezwykle ważna. Im dokładniejszy opis zdarzenia wyślemy, tym będziemy mieli  większe szansa na uzyskanie rekompensaty z agencji ubezpieczeniowej.

Na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy ubezpieczyciel ma 30 dni od daty zgłoszenia do niego szkody. Termin ten może wydłużyć się do 90 dni, w przypadku trudności związanych np. z ustaleniem sprawcy wypadku.

Odszkodowania powypadkowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!