Prawnicy Ubi ius przyjrzą się Twojemu przypadkowi. Sprawdzą wszystkie możliwości i potencjalne źródła uzyskania odszkodowania (szczególnie z tytułu odpowiedzialności cywilnej), ale też zwrotu kosztów za leczenie, renty, zadośćuczynienia za krzywdę, czy wypłaty środków za utracone dochody. Posiadamy bogate doświadczenie w tego typu sprawach. Z powodzeniem uzyskujemy rekompensaty od pracodawców, ale też innych podmiotów, po stronie których leżała wina za wypadek.
Sprawdź, o jakie odszkodowanie możesz się ubiegać w przypadku utraty słuchu
Ubieganie się o odszkodowanie, gdy utraciliśmy słuch w wypadku, nie należy do łatwych. Trzeba dysponować rozległą wiedzą z zakresu prawa. Ubezpieczyciele na ogół niechętnie wypłacają należne odszkodowania, zaniżają je lub próbują znaleźć przesłanki niekorzystne dla poszkodowanego. Pomoc prawnika jest w takich wypadkach właściwie nieodzowna. Dzięki profesjonalnej firmie odszkodowawczej Ubi ius zyskujecie spokój, zamiast tracić nerwy na zatargi z ubezpieczycielem.
Niedosłuch oraz nabyta głuchota wywołana długotrwałą, nadmierną ekspozycją na hałas to poważny uszczerbek na zdrowiu, który może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie za utratę słuchu. Do uszkodzenia dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy regularnie przez jakiś czas narząd słuchu wystawiony jest na działanie niekorzystnych czynników (np. w miejscu pracy). Jednak niepokojące zmiany mogą powstać również podczas pojedynczego zdarzenia (np. eksplozji, wystrzelenia poduszki powietrznej albo uderzenia w głowę).
Badania naukowe od lat potwierdzają, że narażenie na dźwięki o wysokim natężeniu może prowadzić do utraty zdrowia. Niemniej w wielu zakładach pracy nadal nie przestrzega się zasad BHP, nie dba o odpowiednią ochronę, przez co dochodzi do uszkodzeń słuchu.
Zgodnie z przepisami prawa obowiązkiem pracodawcy jest właściwa ocena ryzyka, ograniczenie i zredukowanie do minimum szkodliwych czynników, które mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Właśnie dlatego konieczne okazuje się poinformowanie i przeszkolenie pracowników, zapewnienie sprzętu i akcesoriów chroniących słuch (zatyczek, nauszników), a także właściwe oznaczenie miejsca, w którym natężenie hałasu przekracza dopuszczalne normy. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie pracownikom badań kontrolnych sprawdzających, czy nie doszło do uszkodzenia i w razie jakichkolwiek wątpliwości skierowanie ich do specjalisty. Niedopełnienie tych formalności daje poszkodowanemu pracownikowi prawo do ubiegania się o odszkodowanie za utratę słuchu.
Częściowy niedosłuch lub całkowita głuchota to nie jedyne objawy uszkodzenia słuchu. Często na początku mogą pojawiać się szumy uszne, dzwonienie albo inne wrażenia dźwiękowe, które nie ustępują, ale skutecznie utrudniają życie, przeszkadzają podczas zasypiania, odpoczynku, wykonywania czynności wymagających skupienia i koncentracji. Niekiedy pierwsze symptomy uszkodzenia są zauważalne nie dla samego poszkodowanego, ale dla jego otoczenia. Włączanie muzyki albo telewizora zbyt głośno, dopominanie się o powtórzenie tego, co ktoś do nas mówi – to sygnały, że ze słuchem dzieje się coś niepokojącego. Osoby, które pracują w hałaśliwych fabrykach, zakładach przemysłowych powinny zgłosić się do lekarza po zaobserwowaniu podobnych objawów.
Jeśli lekarz stwierdzi, że doszło do uszczerbku na zdrowiu, poszkodowany może starać się o rekompensatę: odszkodowanie za utratę słuchu, zadośćuczynienie, a nawet rentę. Pogorszenie lub całkowita utrata możliwości słyszenia ma ogromny wpływ na dalsze życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe takiej osoby.
Zakres samego uszczerbku oceni lekarz orzecznik albo specjalnie powołana komisja (między innymi na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej). Ta opinia będzie kluczowa dla wyliczenia wielkości przysługującego odszkodowania za utratę słuchu. Większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje tabele, według których nalicza stawki za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Jeśli jednak przyznana suma jest zbyt niska albo nie rekompensuje w pełni szkód, strat i cierpień związanych z niedosłuchem, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej, która pomoże Państwu wywalczyć odpowiednią kwotę odszkodowania za utratę słuchu.
Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!