Powrót

Odszkodowanie za uszkodzenie wzroku, oka


Priorytetem jest dla nas zaufanie i zadowolenie naszych Klientów. Z tego powodu do każdej powierzanej nam sprawy podchodzimy indywidualnie. Zatrudniamy wyłącznie profesjonalnych prawników z dużym doświadczeniem, kompetencjami i wiedzą w dziedzinie odszkodowań.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Uszkodzony wzrok - jak uzyskać odszkodowanie

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    W jakich okolicznościach można uzyskać odszkodowanie za uszkodzony wzrok?

    Ustalenie, a w konsekwencji uzyskanie należnego odszkodowania za uszkodzenie wzroku nie jest kwestią łatwą. Trudności nastręcza przede wszystkim właściwe określenie uszczerbku, a przecież właśnie taki ubytek na zdrowiu stanowi podstawę do wyliczenia rekompensaty.

    Głównymi przyczynami urazów mechanicznych oczu są różnego rodzaju wypadki: komunikacyjne, w pracy, ale też takie, które zdarzają nam się podczas wykonywania z pozoru prostych, codziennych czynności. Często dochodzi do nich na skutek pośpiechu, nieuwagi, braku ostrożności czy nieprzestrzegania przepisów BHP.

    Urazy oka mogą dotyczyć urazu spojówki, soczewki, powiek lub głębszych struktur. Często są bardzo niebezpieczne, stanowią realne zagrożenie dla prawidłowego widzenia, czyli kluczowej funkcji oka. Do najczęściej spotykanych uszkodzeń należą rany cięte, oparzenia światłem, zranienia spowodowane uderzeniem metalowymi narzędziami lub dostaniem się do wnętrza (wbiciem) ostrych lub drażniących fragmentów, ciał obcych, odłamków różnych przedmiotów, zanieczyszczeń czy substancji chemicznych. Do najczęstszych objawów towarzyszących urazom oka należą: światłowstręt, łzawienie, krwotoki, obrzęk gałki, ból, pieczenie.

    Przy rozległych, poważnych urazach niezbędna jest interwencja medyczna, wykonanie specjalistycznych badań, a niejednokrotnie także operacja. Niezwłoczna konsultacja w gabinecie okulistycznym w nagłych wypadkach może zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom, a nawet kalectwu, jakim jest utrata wzroku.

    Uszkodzenia narządu wzroku mogą dotyczyć różnych zakresów. W wyniku wypadku lub innego niefortunnego zdarzenia może dojść do obniżenia ostrości widzenia w jednym oku. Wówczas sprawdza się ostrość widzenia w obu gałkach. Jest to istotne nie tylko dla porównania ubytku, ale też dlatego, że niska ostrość widzenia zdrowego oka ma wpływ na przyznanie wyższej wartości procentowego uszczerbku zdrowia. Od tego wskaźnika z kolei zależy wysokość należnego odszkodowania za uszkodzenie wzroku.

    Innym przypadkiem bywa całkowita utrata wzroku w jednym oku. Jeśli ostrość widzenia zostanie oszacowana na 100 %, wtedy lekarz orzecznik przyzna 35% uszczerbku na zdrowiu. Jeśli jednak ostrość widzenia w „zdrowym” oku zostanie oceniona na 50 %, wówczas ekspert może orzec sześćdziesięcio procentowy uszczerbek na zdrowiu. Kwota odszkodowania w takim wypadku może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

    Najtrudniejszą sytuacją jest całkowita utrata wzroku w obu gałkach ocznych. W takim wypadku bezsporną kwestią jest to, że uszczerbek ocenia się zazwyczaj na 100%, a kwota odszkodowania nie powinna wynieść mniej niż kilkaset tysięcy złotych.

    Chcesz walczyć w sądzie – zobacz też: prawnik.

    Jeśli jednak osoba poszkodowana otrzymała już tzw. kwotę bezsporną od firmy ubezpieczeniowej, czyli odszkodowanie zaliczkowe, wówczas żądania przedstawione w pozwie należy pomniejszyć o tę kwotę.

    Nasza kancelaria odszkodowawcza specjalizuje się w uzyskiwaniu odszkodowań za uszkodzenia wzroku. Doświadczeni specjaliści pomogą Państwu dopełnić wszelkich formalności, a także będą reprezentowali Wasze interesy w stosownych urzędach i instytucjach.

    Zajmujemy się też:

    • wstrząśnienie siatkówki oka odszkodowanie
    • zaćma odszkodowanie
    • witrektomia odszkodowanie
    • odwarstwienie siatkówki odszkodowanie
    • utrata oka odszkodowanie

    Odszkodowania i sprawy bankowe

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!