Powrót

OFE dziedziczenie jak wygląda?


Wiele osób, które są przejęte śmiercią ukochanej osoby, nie wie, co zrobić w takiej sytuacji. Osoby, które nie są rozeznane w dziedzinie odszkodowań, mogą napotkać trudności podczas pisania wniosku lub negocjacji z firmą. W takim wypadku chętnie pomogą Ci prawnicy z kancelarii prawnej Ubi ius. Zawodowo zajmujemy się sprawami odszkodowawczymi, dlatego pomożemy Ci uzyskać pomoc prawną w sprawach związanych z dziedziczeniem OFE.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

OFE dziedziczenie jak wygląda, pomoc prawna

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

OFE dziedziczenie jak wygląda? dowiedz się więcej.

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w roku 1999 po reformie emerytalnej. OFE zostały stworzone po to, aby inwestować pieniądze podatnika na jego późniejszą emeryturę. Było to pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Od roku 2011 ten system nieco się zmienił. Składka przekazywana do OFE została obniżona o kilka procent, natomiast pozostała jej część została przekazywana na subkonta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku śmierci osoby bliskiej można ubiegać się o dziedziczenie środków, które zostały przez niego zgromadzone w OFE. Aby dziedziczyć pieniądze z OFE, należy spełnić kilka warunków, czego nie każdy ma świadomość. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że dziedziczenie pieniędzy z OFE jest możliwe.

Jak wygląda dziedziczenie OFE?

O pieniądze zgromadzone w OFE może starać się małżonek osoby zmarłej, były małżonek osoby zmarłej oraz spadkobierca. W pewnych przypadkach o pieniądze z OFE mogą ubiegać się też dzieci, rodzice lub wnuki.

W celu uzyskania środków z konta OFE należy samemu się po nie zgłosić. Firma ubezpieczeniowa nie jest bowiem zobligowana do samodzielnego informowania o możliwości dziedziczenia zgromadzonych przez zmarłego pieniędzy. Warunkiem dziedziczenia OFE jest niepobieranie lub pobieranie przez nie dłużej niż 3 lata emerytury przez bliskiego przed śmiercią. Wtedy po zgłoszeniu się po takie środki mogą one być dziedziczone przez uprawnioną do tego osobę.

Dziedziczenie OFE wygląda w sposób następujący: najpierw należy zgłosić się po wypłatę środków z odpowiednimi dokumentami. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie dokumenty były ważne i oryginalne, lub były uwierzytelnionymi kopiami sporządzonymi notarialnie. Niezbędnymi dokumentami będą: dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport, odpis aktu małżeństwa, czy oświadczenie o stosunkach majątkowych, postanowienie sądu o nabycie spadku lub kilka innych dokumentów w zależności od sytuacji.

Sprawy dziedziczenia środków z OFE mogą czasem okazać się dość skomplikowane. Z tego powodu warto poprosić o pomoc i profesjonalną poradę prawną wykształcone w tym kierunku osoby. Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu profesjonalnych radców prawnych dziedziczenie środków z OFE może przebiec znacznie szybciej. Zachęcamy do skorzystania z kompleksowych usług Kancelarii Prawnej UBI IUS w Lublinie.

Odszkodowania i sprawy bankowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!