Powrót

Odszkodowanie po śmierci dziecka


Niewątpliwie jednym z najbardziej dramatycznych przeżyć, jakich możemy doświadczyć w życiu, jest śmierć dziecka. Bez względu na wiek zawsze okazuje się to wydarzenie traumatyczne i pozostawiające w nas bolesną wyrwę. Jeśli do śmierci doszło w wyniku wypadku, rodzicom przysługuje zadośćuczynienie za krzywdę i cierpienie.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Jak dochodzić zadośćuczynienia po śmierci dziecka?

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

W Państwa imieniu zbadamy wszelkie możliwe źródła uzyskania rekompensat (w tym z ubezpieczenia OC, NNW, na życie oraz w ZUS, KRUS). W tym trudnym czasie zdejmiemy z Państwa ciężar związany z koniecznością ubiegania się o należne odszkodowania.

W jakich okolicznościach można uzyskać odszkodowanie po śmierci dziecka?

Zadośćuczynienie z tytułu straty moralnej może mieć formę jednorazowej wypłaty, ale też na przykład stale wypłacanej renty, jeśli dorosłe już dziecko utrzymywało albo wspomagało finansowo swoich rodziców. Wysokość kwoty, jaką można uzyskać, zależy od wielu czynników, które zazwyczaj są bardzo indywidualne w przypadku każdej ze spraw.

Kancelaria Ubi Ius zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań za śmierć dziecka. Mamy w tym spore doświadczenie. Prowadziliśmy już kilka spraw tego typu. Jedną z nich był przypadek rodziców młodej dziewczyny, która zginęła na skutek ran poniesionych w wypadku drogowym.

Osiemnastolatka doskonale się uczyła, była jedynym dzieckiem i prawdziwą dumą swoich rodziców. Doskonale zdała maturę i wybierała się na studia medyczne. W czasie wakacji oraz w wolnych chwilach chętnie pomagała w gospodarstwie matki i ojca, którzy hodowali zwierzęta i uprawiali ziemię.

Niestety, gdy w letni, ale deszczowy dzień jako pasażerka wracała z kolegą samochodem z miasta do rodzinnej wsi, doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nadmierna prędkość przy niekorzystnych warunkach drogowych sprawiła, że auto wpadło w poślizg i po dachowaniu wylądowało w rowie.

Dziewczyna doznała rozległych obrażeń i po kilku dniach hospitalizacji zmarła. Rodzice bardzo cierpieli po stracie jedynaczki, a matka doznała nawet załamania nerwowego, które wymagało długotrwałej terapii. Dopiero po kilku miesiącach od pogrzebu córki podjęli decyzję o tym, że chcą ubiegać się o odszkodowanie za śmierć dziecka.

W ramach polubownego postępowania zarówno ojciec, jak i matka zmarłej dziewczyny otrzymali od ubezpieczyciela po 60 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć dziecka. Dla naszych ekspertów oczywistym było jednak, że przyznane kwoty są zbyt niskie w stosunku do poniesionej straty. Sprawa została skierowana do sądu, który przychylił się do wniosku poszkodowanych. Dzięki temu udało się uzyskać kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych dla każdego z rodziców.

 

Odszkodowania powypadkowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!