Powrót

Odszkodowanie za śmierć brata w wypadku komunikacyjnym


Śmierć brata jest niewątpliwie wielką tragedią, która odbija się na życiu każdego człowieka. Niejednokrotnie rodzeństwo mieszka razem lub prowadzi wspólne interesy. Należy wówczas udowodnić znaczne obniżenie statusu materialnego, a nawet brak środków do życia. Pogorszenie sytuacji życiowej jest jednym z istotnych czynników decydujących o przyznaniu odszkodowania. Kwota powinna być adekwatna do potrzeb i stanowić pełną rekompensatę dla każdego z roszczących.
Niestety sprawy o odszkodowanie za śmierć brata w wypadku komunikacyjnym nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto zwrócić się do profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej, by uzyskać maksymalne należne kwoty.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Odszkodowanie po śmierci brata w wypadku komunikacyjnym

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

W jakich okolicznościach można uzyskać odszkodowanie po śmierci brata?

Odszkodowania powypadkowe należą się rodzinie ofiary zdarzenia drogowego, o ile osoba, która poniosła śmierć, nie jest sprawcą tragicznej kolizji. W przypadku oczywistej winy ofiary firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty. W pozostałych sytuacjach, jeśli ginie bliska nam osoba, np. brat możemy ubiegać się o rekompensatę na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym oraz regulacji ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. Odszkodowanie z OC przysługuje rodzinie zmarłego, który był pieszym uczestnikiem ruchu, jechał rowerem lub innym pojazdem, był kierowcą samochodu uczestniczącego w kolizji, ale nie spowodował wypadku lub był pasażerem auta biorącego udział w zdarzeniu (nawet auta sprawcy).

Wśród osób uprawnionych do ubiegania się o rekompensatę za śmiertelny wypadek nieraz znajduje się również rodzeństwo ofiary. W ramach odszkodowania powypadkowego za śmierć brata można uzyskać pieniądze np. za pogorszenie statusu materialnego, zadośćuczynienie za krzywdy i cierpienie wywołane nagłą stratą, a także zwrot kosztów pogrzebu oraz rentę.

Rekompensaty za śmierć należą do roszczeń indywidualnych. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, by w trakcie postępowania dowieść silnych więzi i bliskich, emocjonalnych relacji, jakie łączyły osobę ubiegającą się o roszczenie z ofiarą. Realnie najwyższe możliwe kwoty odszkodowania uzyskuje się wtedy, gdy udowodni się głęboką zażyłość między rodzeństwem, wzajemną troskę o siebie, wspieranie się w trudnych chwilach, ale i w codziennym życiu.

Odszkodowania za śmierć rodzeństwa powinny opiewać na jak najwyższe kwoty, tym bardziej że zazwyczaj taka strata to ogromne cierpienie i uraz. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy sporo starszy brat lub siostra przejmuje opiekę, wychowuje i utrzymuje młodsze rodzeństwo np. po śmierci rodziców. W podobnej sytuacji śmierć brata, który dotychczas zapewniał wsparcie finansowe, wiąże się z obniżeniem statusu. Zasadne okazuje się więc wnoszenie roszczenia z tytułu gorszej sytuacji materialnej. Niekiedy bliskim przysługiwać może również renta.

Ponadto odszkodowanie powypadkowe za śmierć brata powinno objąć zwrot kosztów pogrzebu i wszelkich wydatków poczynionych przez rodzeństwo w związku z pochówkiem.

Odszkodowania powypadkowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!