Odwołanie darowizny – pomoc prawna

28.09.2023 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Odwołanie darowizny – pomoc prawna

Odwołanie darowizny to temat, który wzbudza sporo kontrowersji i wątpliwości. Według Kodeksu cywilnego, istnieją tylko określone przypadki, w których darczyńca może odwołać swoją darowiznę na rzecz obdarowanego. Co takiego upoważnia darczyńcę do takiej decyzji? W rzeczywistości, przyczyny mogą być różne – niejednokrotnie jest to spowodowane zmianą okoliczności, a także działaniem oszustwa ze strony obdarowanego. W każdym przypadku jednak, odwołanie darowizny stanowi ostateczną decyzję, której darczyńca powinien dokonać po dokładnym namyśle.

Co to jest darowizna?

Darowizna to szczególny rodzaj umowy, który ma na celu nieodpłatne przekazanie korzyści majątkowej przez darczyńcę osobie obdarowanej. W Polsce przepisy regulujące ten proces są zawarte w Kodeksie cywilnym. W odróżnieniu od innych typów umów, darowizna jest jedyną umową, która jest konstruowana w taki sposób, że ulega zawiązaniu w momencie przekazania przez darczyńcę darowizny, ale jej skutki zaczynają obowiązywać dopiero od momentu jej ujawnienia. Darowizna jest zawsze dobrowolna i żaden z uczestników tej umowy nie ma obowiązku jej zawarcia. Ostatecznie, darowizna jest jednym ze sposobów, aby wyrazić miłość, wdzięczność lub szacunek wobec drugiego człowieka.

W jakich sytuacjach może zostać odwołana?

Darowizna może być odwołana w dwóch przypadkach. Czasem sytuacja majątkowa darczyńcy może ulec znacznemu pogorszeniu, co skłania go do odwołania darowizny. W takim przypadku ważne jest, aby darowizna nie została wykonana – czyli nie przekazano prawa majątkowego zgodnie z umową. Wówczas darczyńca ma podstawy prawne, by zwrócić darowiznę. Drugi przypadek to rażąca niewdzięczność ze strony obdarowanego, która może wynikać z popełnienia przestępstwa przeciwko darczyńcy lub z naruszenia obowiązków rodzinnych.

Odwołanie darowizny – pomoc prawna

Pierwszym krokiem do odwołania darowizny jest poinformowanie obdarowanego o naszej decyzji (złożenie oświadczenia woli). Jednakże, jeśli nieruchomość była przedmiotem darowizny, to konieczne jest złożenie oświadczenia woli przez obdarowanego w formie aktu notarialnego. Dzięki niemu, właściciel może odzyskać swoją własność, jeśli zdecyduje się na odwołanie darowizny. Oczywiście, takie procedury należy przeprowadzić zgodnie z obowiązującym prawem, co wymaga zaangażowania profesjonalnej pomocy.

Szukasz pomocy prawnej? Zapraszam Cię do mojej kancelarii.