Kiedy można uzyskać odszkodowanie za śmierć byłej żony lub męża?

08.01.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Kiedy można uzyskać odszkodowanie za śmierć byłej żony lub męża?

Śmierć byłego męża lub żony może być powodem do wypłaty odszkodowania, o czym wiele osób nie wie. Przy zaistnieniu określonych przepisami obowiązującego w Polsce prawa warunków otrzymanie tego typu świadczenia staje się realne.

Kiedy rozwód zostaje orzeczony z winy jednej ze stron, a po rozstaniu ma miejsce znaczne pogorszenie sytuacji finansowej tej osoby, która według sądu winna rozpadowi małżeństwa nie była, na byłego współmałżonka może zostać nałożony obowiązek płacenia alimentów. Sąd nakłada taki obowiązek również wtedy, gdy małżeństwo kończy się rozwodem bez orzekania o winie, ale jedno z byłych małżonków znajduje się w sytuacji życiowej na tyle trudnej, że grozi mu wegetacja w warunkach niemalże skrajnej biedy. Jeżeli w chwili śmierci byłego męża jego była małżonka posiadała prawo do otrzymywania alimentów z jego strony, może ubiegać się o wypłatę świadczenia, które zrekompensuje tą stratę.

Jako przykład takiej właśnie sytuacji można podać przypadek jednej z naszych klientek, pani Anny. Jej mężem był dyrektor jednego z oddziałów znanego banku, kobieta nie pracowała skupiając się na prowadzeniu gospodarstwa domowego. Przyczyną rozwodu była zdrada męża, o której dowiedziała się pani Anna. Sąd zdecydował o tym, że całkowitą winę za rozpad tego małżeństwa ponosi mąż. Pani Annie przyznane zostały alimenty, ponieważ po rozwodzie została bez żadnego dochodu.

4 miesiące po rozwodzie były mąż pani Anny zginął w wypadku na drodze. W tej sytuacji kobieta postanowiła wystąpić o wypłatę odszkodowania z racji tego, że pozbawiona pieniędzy pochodzących z alimentów znalazłaby się w tragicznej wręcz sytuacji materialnej. Prowadzenie sprawy kobieta powierzyła naszej kancelarii prawnej. Zakończyła się ona po myśli pani Anny, udało nam się doprowadzić do przyznania jej renty.

Jeżeli znajdujesz się w podobnej jak nasza klientka sytuacji, możesz zwrócić się o pomoc do kancelarii Ubi Ius. Dokładnie przeanalizujemy Twój przypadek i udzielimy Ci wszelkiej możliwej z naszej strony pomocy prawnej. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego w celu umówienia się na spotkanie w biurze naszej kancelarii.

Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania, skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

 

Zobacz opinie o naszej kancelarii prawnej

opinie-o-ubiius