Powrót

Dziedziczenie ZUS


Wiele osób, które są przejęte śmiercią ukochanej osoby, nie wie, co zrobić w takiej sytuacji. Osoby, które nie są rozeznane w dziedzinie odszkodowań, mogą napotkać trudności podczas pisania wniosku lub negocjacji z firmą. W takim wypadku chętnie pomogą Ci prawnicy z kancelarii prawnej Ubi ius. Zawodowo zajmujemy się sprawami odszkodowawczymi, dlatego pomożemy Ci uzyskać pomoc prawną w sprawach związanych z dziedziczeniem ZUS.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

Dziedziczenie ZUS pomoc prawna

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

W jakich okolicznościach można dziedziczyć świadczenia z ZUS?

Każda osoba pracująca musi odprowadzać składki na ZUS. W ich skład wchodzą składki emerytalne, które wynoszą 19,52%. Każda osoba gromadzi je, aby w przyszłości, kiedy już utraci zdolność do samodzielnej pracy, mieć możliwość pobierania emerytury.

Zdarzają się sytuacje, gdy osoba, która odprowadza składki, umiera, zanim wkroczy w wiek emerytalny. Tym sposobem nie ma możliwości skorzystania ze zgromadzonych przez siebie składek. Dziedziczenie składek ZUS jest jednak możliwe i jest to regulowane przez przepisy prawne.

Składki na ZUS są rozdzielane na części. Część z nich gromadzona jest na indywidualnym koncie ZUS, a druga część na subkoncie ZUS. Środki z konta indywidualnego nie podlegają dziedziczeniu, w odróżnieniu od środków z subkonta.

Prawo do środków z subkonta mają współmałżonek i osoby wskazane przez zmarłego. Środki z subkonta są dzielone na pół, z czego jedna połowa przysługuje współmałżonkowi, natomiast druga osobom wskazanym. Małżonek osoby zmarłej środki dostaje na swoje własne subkonto, natomiast osobom wskazanym przez osobę zmarłą są one przekazywane w formie bezpośredniej. Oczywiście jest to uproszczona sytuacja. Zdarza się, że osoba zmarła nie miała współmałżonka lub nie wskazała żadnych osób.

W sprawach dotyczących dziedziczenia ZUS z chęcią pomoże kancelaria prawna Ubi ius. Nasi doświadczeni prawnicy rozpatrzą konkretny przypadek, przedstawią wszystkie możliwości i pomogą we wszystkich formalnościach związanych z procesem dziedziczenia składek ZUS. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z naszych usług.

Odszkodowania i sprawy bankowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!