Jak dokumentuje się szkodę majątkową?

09.03.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Jak dokumentuje się szkodę majątkową?

Dokumentowanie szkody majątkowej wydaje się skomplikowanym procesem, ale w rzeczywistości wcale tak nie musi być. Proces ten w sytuacji dobrowolnego ubezpieczenia mienia rozpoczyna się podczas zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeń.

Ubezpieczyciel rozpoczyna rozpatrywanie roszczenia w dniu, w którym dokonano zgłoszenia szkody. Czasem ogólne warunki ubezpieczenia zawierają wymóg, zgodnie z którym należy powiadomić o wypadku zakład ubezpieczeń w konkretnym terminie. Osoba zobowiązana ma na to zazwyczaj od trzech do siedmiu dni, zaś dokładny termin ustala zakład ubezpieczeniowy.

Po dokonaniu zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel rozpoczyna procedurę likwidacji szkody (są to wszystkie niezbędne czynności do rozpatrywania zasadności roszczenia). W trakcie procesu likwidacji szkody, ubezpieczyciel prosi ubezpieczonego o wykazanie dokumentów związanych z powstaniem szkody tj. zdjęcia szkody, rachunki, faktury, spis inwentarza szkody i inne dowody.

Należy również przeprowadzić oględziny zniszczonego lub uszkodzonego mienia (przedstawić ubezpieczycielowi nieruchomość, która jest przedmiotem szkody), co jest niezbędne do przeprowadzenie przez rzeczoznawców oceny rozmiaru uszkodzeń, stanu technicznego oraz zakresu szkody.

Ubezpieczenia mienia dzielą się na te w wartości rzeczywistej i w wartości odtworzonej (nowej). Wybór odpowiedniego wariantu ma wpływ na wysokość późniejszego odszkodowania. W trakcie ustalania wartości rzeczywistej towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się ustalonym w oparciu o oględziny lub wiek nieruchomości procentowym stopniem zużycia technicznego, o który pomniejszona ma być wysokość przyznanego odszkodowania. Przy drugim wariancie ubezpieczenia, odszkodowanie warte jest tyle, co realny koszt związany naprawą przedmiotu uszkodzonego i doprowadzeniem go do stanu sprzed szkody.

Masz pytania, zapraszamy do kontaktu: https://ubiius.pl/kontakt/