Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim

19.11.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim

Narciarstwo to jeden z najchętniej wybieranych i uwielbianych przez Polaków zimowych sportów. Niestety wiąże się z nim duże ryzyko różnego rodzaju wypadków. Dlatego, zanim przygotujemy sprzęt zimowy i wyruszymy na ulubiony stok, warto jest przygotować się na każdą ewentualność. Przede wszystkim należy pamiętać o zaopatrzeniu się w niezbędne numery telefonu – w tym do GOPR-u, wykupieniu polisy i sprawdzeniu, jak postępować krok po kroku, gdy przydarzy się nam nieszczęśliwe zdarzenie.

Szkody poniesione w wypadkach zimowych na stoku mogą być duże. Dlatego w takiej sytuacji warto ubiegać się o stosowną rekompensatę. Kiedy dojdzie do wypadku z winy innych uczestników stoku, możemy żądać od nich odszkodowania, a także od właściciela lub zarządcy obiektu, pod warunkiem, że wykażemy jego odpowiedzialność za naprawienie szkody.

Wypadek z winy innego narciarza

Do niebezpiecznego zdarzenia może dojść z winy innego narciarza lub snowboardzisty. Wówczas osoba ta powinna zatrzymać się, udzielić nam pomocy i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli dojdzie do poważnych obrażeń ciała, koniecznie powinna zawiadomić Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W sytuacji, gdy ubezpieczyliśmy się przed wyjazdem, istnieje duża szansa na uzyskanie odszkodowania z polisy. Jeżeli natomiast nie mamy ubezpieczenia, bardzo ważne jest, by uzyskać dane osobiste sprawcy, który zgodnie z art. 415 k.c. jest odpowiedzialny za szkodę i musi ponieść koszty leczenia.

Art.415 KC: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Posiadanie ubezpieczenia w momencie wypadku

Jeżeli podczas nieszczęśliwego wypadku mamy ważne ubezpieczenie NNW, mamy dużą szansę na otrzymanie odszkodowania. W zależności od danego wariantu polisa może pokryć nie tylko koszty leczenia, ale również koszty związane ze zniszczonym sprzętem zimowym, bądź też zawierać ubezpieczenie OC. Przydaje się ona szczególnie w sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcami wypadku. Wtedy to ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę na stoku. Warto pamiętać, że udzielenie pomocy w górach, szczególnie transport z miejsca wypadku śmigłowcem, wiąże się z ogromnymi kosztami, które bez polisy ubezpieczeniowej musi ponieść sprawca wypadku.

Kiedy odpowiedzialność ponosi właściciel obiektu?

Odpowiedzialność za wypadek na stoku narciarskim spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu wówczas, gdy na stoku znajduje się słabe oświetlenie, brakuje właściwych zabezpieczeń, trasy są źle urządzone, znajduje się zbyt dużo śniegu lub ludzi, silny wiatr zerwie źle przymocowany dach budynku i wielu tego typu sytuacjach. Musimy pamiętać wtedy o zebraniu dowodów – dokumentacji fotograficznej, a także o odnalezieniu osoby odpowiedzialnej za obiekt. To właśnie od niej lub ubezpieczyciela obiektu będziemy ubiegali się o odszkodowanie.

Pomoc prawnika

Zdarza się, że polisa poszkodowanego nie obejmuje wszystkich nieszczęśliwych sytuacji, które mogą przydarzyć się na stoku narciarskim, ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub rażąco ją zaniża. Wówczas konieczne może okazać się złożenie pozwu do sądu i skorzystanie z fachowej obsługi prawnej doświadczonego prawnika. W kancelarii Ubi Ius prawnicy doświadczeni w tego typu sprawach zajmują się przeanalizowaniem polisy i okoliczności wypadku i dochodzeniem stosownego odszkodowania. Gdy jest taka konieczność, reprezentują również przed sądem. Przydarzył Ci się wypadek na stoku narciarskim? Skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

E-MAIL
odszkodowania@ubiius.pl