Odszkodowanie po wypadku, jakie koszty?
Każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się wypadek drogowy. W celu naprawienia zaistniałych szkód należy skorzystać z odszkodowania z OC sprawcy. Jakie koszty powinien pokryć ubezpieczyciel?
U nas dowiesz się, jakie koszty musi pokryć odszkodowanie po wypadku.
To bardzo proste, firma ubezpieczeniowa powinna pokryć koszta zakupu części oraz samej naprawy, która doprowadzi samochód do stanu sprzed wypadku. Otrzymanie należnej kwoty nie zawsze jest jednak takie proste. Pomimo wielu przepisów, które mają regulować działania firm ubezpieczeniowych, często dochodzi do nadużyć. Odszkodowanie po wypadku jest często zaniżone, a w najgorszym wypadku firmy ubezpieczeniowe nie chcą w ogóle ich wypłacić. Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach takie praktyki nie są już możliwe, jednak wciąż istnieje wiele sposobów na to, aby zaniżyć wypłacane klientowi odszkodowanie. Technikami stosowanymi przez ubezpieczalnie są przede wszystkim:
- Zaniżenie przedwypadkowej wartości pojazdu,
- branie pod uwagę cen najtańszych części zamiennych, zamiast części od producenta,
- znaczne zaniżenie ceny usługi wykonywanej przez warsztaty samochodowe.
Jeśli Ciebie także dotknął podobny problem, a Twoje odszkodowanie po wypadku zostało stanowczo zaniżone, nie musisz się godzić na propozycję ubezpieczyciela. Za każdym razem możliwe jest odwołanie się od decyzji dotyczącej odszkodowania, bądź staranie się o dopłatę. Dzięki podjęciu odpowiednich kroków możliwe jest odzyskanie należnych poszkodowanemu środków. Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą pomóc w uzyskaniu należnego odszkodowania po wypadku.
Jakie koszty samochodu sprzed wypadku?
Jeżeli doszło do zaniżenia wartości przedwypadkowej pojazdu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego niezależnego rzeczoznawcy. Jego opinia może w znacznym stopniu ułatwić uzyskanie odpowiedniej kwoty odszkodowania. Niezależna wycena rzeczoznawcy może okazać się także świetnym dowodem podczas wejścia na drogę sądową. Rzeczoznawca oprócz wartości przedwypadkowej pojazdu przeanalizuje też od nowa wszystkie szkody oraz oceni ich realną wartość i koszta, z którymi należy się liczyć podczas likwidacji szkody. Skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy to jeden z pierwszych kroków, który warto podjąć podczas ubiegania się o należyte odszkodowanie.
Jakie koszty części samochodowych?
Aby obliczyć realną cenę naprawy poniesionej szkody, należy sugerować się cenami oryginalnych części od producenta, które można znaleźć w oficjalnych katalogach. Dzięki obliczeniu ceny naprawy na podstawie części z katalogu często wysokość odszkodowania zdecydowanie się zwiększy. Dzieje się tak, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często do swoich wyliczeń stosują ceny nieoryginalnych części zamiennych, czyli tak zwanych „podróbek”, które mogą charakteryzować się znacznie gorszą jakością. Stosowanie nieoryginalnych części zamiennych lub – co gorsza – części używanych niesie za sobą ryzyko ponownej usterki w niedługim czasie. Jeśli części używane pochodzą z niewiadomego źródła, nie dają one żadnej gwarancji bezpieczeństwa czy komfortu jazdy. Z tego powodu należy stosować jedynie części do danego auta dedykowane przez samego producenta. Przedstawienie w ubezpieczalni realnych wartości części zamiennych może być niezwykle pomocne podczas ubiegania się o wyższe odszkodowanie.
Jakie koszty naprawy?
Ceny samej usługi mogą znacząco różnić się w zależności od lokalizacji, stosowanych narzędzi czy renomy warsztatu samochodowego. Ceny naprawy w renomowanym serwisie samochodowym mogą być kilkakrotnie wyższe niż w niewielkim, lokalnym warsztacie samochodowym. Należy jednak pamiętać, że po wypadku należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego warto skorzystać z usług specjalistów, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Często cena usługi sugerowana przez ubezpieczalnie okazuje się znacząco zaniżona. Mimo różnic w cennikach warsztatów zdarza się, że kwoty proponowane przez ubezpieczenie po wypadku są zupełnie niezgodne z panującymi na rynku samochodowym realiami. Z tego powodu doskonałym pomysłem będzie przedstawienie w ubezpieczalni realnego cennika bądź kosztorysu naprawy sporządzonego przez mechanika. Każdy mechanik ze względu na swoje doświadczenie, z pewnością lepiej oceni koszty naprawy niż ubezpieczyciel.
Co, jeśli decyzja ubezpieczyciela nie jest satysfakcjonująca?
Jeśli mimo wszystko uważasz, że odszkodowanie zostało rażąco zaniżone, warto skorzystać z pomocy kancelarii odszkodowawczej. W sądzie wszelkie zgromadzone przez Ciebie dokumenty mogą mieć ogromne znaczenie dowodowe. Doświadczeni prawnicy z kancelarii odszkodowawczej z pewnością ułatwią uzyskanie satysfakcjonującej klienta kwoty, która pokryje koszty naprawy uszkodzonego auta.
Masz pytania, skontaktuj się z nami!
TELEFON
600 096 744
E-MAIL
odszkodowania@ubiius.pl