Co grozi za spowodowanie wypadku

21.07.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Co grozi za spowodowanie wypadku

Wypadki i stłuczki zdarzają się niestety codziennie. Samochody są bowiem najbardziej powszechnym środkiem transportu w naszym kraju. Większość osób przemieszcza się po mieście przy użyciu pojazdu. Czasem przez zmęczenie, niedopatrzenie lub niedostosowanie jazdy do warunków atmosferycznych może dochodzić do drobnych stłuczek, lub bardziej poważnych wypadków.

Przyczyn spowodowania wypadku może być bardzo wiele. Najczęstszą przyczyną wypadków na drogach jest brawurowa jazda lub niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków.

Kiedy dochodzi do popełnienia przestępstwa wypadku komunikacyjnego?

Informacje na temat popełnienia przestępstwa wypadku komunikacyjnego znajdują się w art. 177 § 1 lub 2 kodeksu karnego. Można tam przeczytać, że sprawca popełnia przestępstwo, gdy porusza się w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym i narusza zasady bezpieczeństwa obowiązujące w tym ruchu umyślnie, lub nieumyślnie. Dodatkowo taka osoba powoduje powstanie obrażeń ciała, określonych jako obrażenia trwające dłużej niż 7 dni, ciężki uszczerbek na zdrowiu albo nawet śmierć innej osoby.

Z powyższych informacji wynika, że zwykła stłuczka, w której doszło jedynie do uszkodzenia pojazdów lub do niewielkich obrażeń, takich jak obtarcia czy siniaki nie jest przestępstwem według kodeksu karnego. Jest to jedynie wykroczenie, które wiąże się ze znacznie mniej poważnymi konsekwencjami niż w przypadku wypadku.

Jako przykład wykroczenia można podać sytuację pana Sebastiana, który cofając, nie zauważył nadjeżdżającego samochodu. Doszło do kolizji, w której ucierpiały jedynie zderzaki obu samochodów. Ze względu na to, że podczas stłuczki nie doszło do trwających dłużej niż 7 dni obrażeń u żadnej osoby, nie zostało popełnione przestępstwo, a jedynie wykroczenie.

Wypadkiem natomiast była nieszczęśliwa sytuacja, która spotkała panią Elżbietę. Podróżowała ona wraz ze swoją przyjaciółką samochodem. W pewnym momencie doszło jednak do wypadku z udziałem innego samochodu, ponieważ pani Elżbieta wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle. W wyniku tego zdarzenia przyjaciółka pani Elżbiety złamała rękę oraz doznała wstrząśnienia mózgu. Biegły ocenił urazy na trwające dłużej niż 7 dni, dlatego tę sytuację można określić jako przestępstwo wypadku komunikacyjnego.

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Sprawcy wypadku komunikacyjnego z udziałem osób, które doznały obrażeń trwających powyżej siedmiu dni, grozi nawet 3 lata pozbawienia wolności. W poszczególnych przypadkach możliwe jest jednak odstąpienie od wymierzenia takiej kary. Jeżeli natomiast doszło do śmierci jakiegoś z uczestników wypadku lub doznał on ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawcy wypadku może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności. Co więcej, sprawca może otrzymać dodatkowo karę w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Taki zakaz może wynosić od roku do piętnastu lat. Często taki zakaz jest bardzo dotkliwy dla sprawcy wypadku, ponieważ odbiera on możliwość wykonywania dotychczasowej pracy (np. w przypadku zawodowych kierowców).

Co zrobić, kiedy doszło do wypadku?

Jeśli jesteś sprawcą wypadku komunikacyjnego, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z prawnikiem. Pomoże on w przeanalizowaniu całej sprawy i będzie mógł reprezentować klienta przed sądem. Prawnik zrobi wszystko, aby kara dla jego klienta była jak najniższa. Jeśli poszukujesz prawnika z Lublina, skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawną UBI IUS w Lublinie. Odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości związane z wypadkiem. U nas dowiesz się, co grozi za spowodowanie wypadku. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.