Powrót

Zadośćuczynienie po śmierci


Śmierć osoby bliskiej jest zawsze dla rodziny traumatycznym wydarzeniem, które niesie ze sobą ogromne straty zarówno w sferze psychicznej, jak też materialnej. Osoby, które spotyka ta tragedia muszą zmierzyć się z ogromnym cierpieniem psychicznym, a bardzo często również ze znacznie pogorszoną sytuacją finansową. Ważne jest w takiej sytuacji nie tylko wsparcie bliskich osób i psychologa, ale również ubieganie się o uzyskanie świadczeń rekompensujących doznane krzywdy. Sprawdź w jakich sytuacjach przysługuje Ci odszkodowanie.

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania.

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Opinie o UBI IUS odzkodowania

    Jakie zadośćuczynienie otrzymuje się po śmierci osoby bliskiej?

    Otrzymaj bezpłatną analizę Twojej sprawy

    Warto przyjrzeć się wysokości przyznawanych odszkodowań. Ubezpieczyciele znacząco zaniżają odszkodowania. Istnieje ogromna różnica pomiędzy kwotami jakie proponują ubezpieczyciele, a sąd. Dlatego warto ubiegać się o stosowne odszkodowanie, wtedy gdy jest ono zaniżane i skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

    Możemy przeprowadzić dla Ciebie kalkulację online. Wystarczą tylko trzy kroki:

    ico-1

    Wypełnij formularz kontaktowy

    ico-2

    Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie

    ico-3

    Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Otrzymasz konkretną informację, o jaką kwotę możesz walczyć

    odszkodowania-nalezy-sie-fade

    Odszkodowanie za śmierć brata analiza prawna

    Zadośćuczynienie, należy się między innymi gdy:

    • Śmierć nastąpiła w wyniku wypadku komunikacyjnego.
    • Śmierć nastąpiła w wyniku wypadku w pracy.
    • Śmierć nastąpiła w wyniku wypadku w rolnictwie.
    • Śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia.

    Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej. Komu się należy?

    W sytuacji, gdy umiera osoba bliska w wypadku lub na skutek czynu niedozwolonego, pojawia się pytanie: komu należy się zadośćuczynienie? Tu warto podkreślić, że w pierwszej kolejności uprawnionymi jest najbliższa rodzina zmarłego. Biorąc pod uwagę osoby zmarłe, które jeszcze nie założyły swojej rodziny, są to: rodzice i rodzeństwo. W przypadku ofiar śmiertelnych, które miały własną rodzinę, o zadośćuczynienie starać mogą się: żona, mąż i dzieci. Przy ubieganiu o rekompensatę za śmierć bliskiego bierze się pod uwagę szczególne więzi i relacje. Więc nie tylko rodzina najbliższa ma prawo ubiegać się o rekompensatę, a także inne osoby, które miały ze zmarłym szczególną i osobista relację. Mogą zdarzyć się więc takie sytuacje, w których najbliższa rodzina nie otrzyma zadośćuczynienia za śmierć członka rodziny, gdyż wyklucza to:

    • przemoc w rodzinie,
    • aspekty patologiczne np. alkoholizm lub zaniedbanie emocjonalne,
    • kłótnie i inne zachowania, które świadczą o negatywnych i nieuporządkowanych relacjach,
    • relacje, które poważnie naruszają porządek społeczny,
    • brak stałego kontaktu i szczególnych, zażyłych więzi,

    Częstokroć pojawia się pytanie, czy członkowie dalszej rodziny mają prawo ubiegać się o zadośćuczynienie. Mogą, ale tylko w określonych sytuacjach. Pierwszą z nich są zażyłe, szczególne więzi ze zmarłym. Można wskazać takich członków rodziny jak: dziadkowie, teście, kuzyni, partner, pasierb/pasierbica, ojczym/macocha, teściowie, zięć/synowa, kuzyni. Jak udowodnić szczególne więzi, jakie łączyły ze zmarłym? Trzeba np. wykazać, że mieszkało się ze zmarłym dziadkiem lub innym dalszym członkiem rodziny i było się na jego utrzymaniu lub prowadziło się wspólne gospodarstwo domowe. Poza tym są brane pod uwagę takie dokumenty jak: relacje i oświadczenia członków rodziny, zeznania i relacje innych osób, nagrania video lub zdjęcia, dokumentacja medyczna w przypadku osoby przeżywającej traumę i znacznie pogorszony stan psychiczny itp. Im więcej jest dokumentów potwierdzających krzywdę po stracie bliskiego, tym większe są szanse na otrzymanie odszkodowania. Może to mieć wpływ na wysokość jego kwoty. Ubezpieczyciele lub sądy podczas rozpatrywania roszczenia głównie analizują wpływ śmierci na uprawnionego, jego funkcję w rodzinie, stopień doznanej krzywdy, stopień pokrewieństwa, wiek zmarłego i osoby, która występuje z roszczeniem, a także przerwanie więzi rodzinnych. Ponadto ważnym aspektem podczas oceny danej sprawy jest prawo do życia w rodzinie. Warto również pamiętać o tym, iż osoba poszkodowana może ubiegać się o zadośćuczynienie nawet do 20 lat od dnia, w którym miał miejsce wypadek, pod warunkiem, że zdarzenie zostało uznane za przestępstwo.

    Pojęcie zadośćuczynienia zostało opisane w artykule 446 § 4 oraz w artykule 448 Kodeksu Cywilnego. Jego celem jest ochrona osób poszkodowanych oraz zrekompensowanie doznanej krzywdy psychicznej i fizycznej. Ma charakter niemajątkowy, więc ma wynagrodzić poniesione krzywdy i straty.

    Zapewniamy kompleksową pomoc prawną
    Sprawdź, jak wygląda przebieg współpracy:
    ico-przebieg-1

    Wysyłasz wypełniony formularz
    (to nic nie kosztuje!)

    ico-przebieg-2

    Oddzwaniamy do Ciebie w ciągu 48 h

    ico-przebieg-3

    Weryfikujemy, czy możesz starać się o odszkodowanie

    ico-przebieg-5

    Podpisujesz z nami umowę

    ico-przebieg-6

    Nie wygrasz, nie płacisz!

    Odszkodowania i sprawy bankowe

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!