Zadośćuczynienie to nie tylko rekompensata, która przysługuje rodzinom ofiar wypadków śmiertelnych, ale również osobom, które doznały różnych obrażeń ciała. Jest ono jednorazowe i przysługuje zarówno kierowcom, rowerzystom, pasażerom, jak i pieszym. W wielu przypadkach można ubiegać się o stosowną rekompensatę u ubezpieczycieli, którzy są zobowiązani ponieść odpowiedzialność materialną. Jakie rodzaje zadośćuczynienia można wymienić?
Otrzymaj bezpłatną analizę Twojej sprawy
Warto przyjrzeć się wysokości przyznawanych odszkodowań. Ubezpieczyciele znacząco zaniżają odszkodowania. Istnieje ogromna różnica pomiędzy kwotami jakie proponują ubezpieczyciele, a sąd. Dlatego warto ubiegać się o stosowne odszkodowanie, wtedy gdy jest ono zaniżane i skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.
Możemy przeprowadzić dla Ciebie kalkulację online. Wystarczą tylko trzy kroki:
Wypełnij formularz kontaktowy
Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Otrzymasz konkretną informację, o jaką kwotę możesz walczyć
Zgodnie z artykułem 445 § 1 Kodeksu Cywilnego w sytuacji uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W sytuacji, gdy poszkodowany doznał obrażeń ciała lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, powinien dokonać zgłoszenia roszczenia w oparciu o np. aktualne orzecznictwo. Zgłoszenie to może on modyfikować w zależności od ujawnienia się nowych obrażeń. Do zakładu ubezpieczeniowego można również składać roszczenia w kontekście poniesionych kosztów leczenia (również leczenia prywatnego, jeśli zachodzi taka nagła potrzeba). Należy wtedy przedstawić odpowiednie dokumenty, które będą stosowną argumentacją, a której zakład ubezpieczeniowy nie oddali wraz z roszczeniem.
Zadośćuczynienie za utracony dochód przysługuje osobom, które w związku z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia utraciły możliwość uzyskiwania dochodów. To zadośćuczynienie uzyskiwane jest od osoby odpowiedzialnej za powstanie szkody np. od sprawcy wypadku komunikacyjnego albo od zakładu ubezpieczeniowego, z którym sprawca wypadku zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Brane są pod uwagę również inne sytuacje, w których dochodzi do utraty dochodu np. w sytuacji utracenia premii związanej z małą frekwencją będącą efektem zwolnienia lekarskiego. Aby wykazać poniesione straty w dochodzie, należy przedstawić liczne dokumenty. Np. zaświadczenie od pracodawcy o utraconym dochodzie netto, czy też wykaz uzyskanych przychodów przed wypadkiem oraz w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Częstokroć osoby, które doznały obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego, potrzebują opieki osób trzecich, co wiąże się z ponoszeniem przez nie dodatkowych kosztów. Mowa o sytuacjach, w których dana osoba nie jest w stanie sama wykonywać podstawowych codziennych czynności (codzienna toaleta, czynności wykonywane w gospodarstwie domowym typu pranie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, zakupy) i jest zdana na innych. Należy bowiem wtedy w odpowiednim zakładzie ubezpieczeniowym przedłożyć odpowiednią dokumentację, która wskazuje na poniesione straty przez osobę, która udziela. Warto korzystać z dodatkowej pomocy prawnej przy dochodzeniu tego typu zadośćuczynienia.
Wysyłasz wypełniony formularz
(to nic nie kosztuje!)
Oddzwaniamy do Ciebie w ciągu 48 h
Weryfikujemy, czy możesz starać się o odszkodowanie
Podpisujesz z nami umowę
Nie wygrasz, nie płacisz!
Zadzwoń do nas – oddzwonimy!