Udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

06.07.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Jeśli dochodzi do nagłej śmierci kogoś z najbliższych, jego rodzina zawsze poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Jak do tego doszło? Czy można było temu zapobiec? Czy wszystkie procedury medyczne zostały zastosowane prawidłowo? Większość odpowiedzi na takie i podobne pytania można znaleźć w dokumentacji medycznej zmarłego.

Dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta

Dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta według ustawy z dnia 9 lutego 2019 roku może zostać wydana osobie upoważnionej przez samego pacjenta przed śmiercią, osobie będącej przedstawicielem ustawowym pacjenta w chwili jego śmierci, lub osobie bliskiej. Osoba bliska może jednak pozyskać informacje, które zawiera dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta tylko pod warunkiem, że inna osoba bliska nie zgłosiła stosownego sprzeciwu. Sprzeciw, który uniemożliwi bliskiemu wgląd do dokumentacji medycznej przed śmiercią, może być zgłoszony także przez samego pacjenta przed śmiercią.

Niestety nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty także zawiera pewne nieścisłości. Nie określa ona bowiem dokładnie, w jaki sposób ma zostać zgłoszony sprzeciw przez pacjenta za życia. Nie jest to do końca przemyślane, ponieważ nie ma odpowiedniego rejestru, w którym mogłyby być zapisywane sprzeciwy pacjentów, podobnie jak robi się to w przypadku dawców organów. Ustawa również nie określa tego, czy w przypadku sprzeciwu pacjenta złożonego w jednej placówce medycznej, obowiązuje on tylko na jej terenie, czy we wszystkich placówkach medycznych. Logika podpowiada, że złożony przez pacjenta sprzeciw dotyczący udostępniania innym osobom danych, które zawiera dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta, powinien obowiązywać we wszystkich placówkach medycznych. Problemem jest jednak pozyskanie takich informacji. Skąd lekarz miałby wiedzieć, czy pacjent zgłaszał takowy sprzeciw w innej placówce? Rodzi to kolejne nieścisłości, które mogą prowadzić do tego, że lekarz nie będzie chciał udzielać bliskim żadnych informacji, jakie zawiera dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta.

Kolejny problem, jakiego nie uściśla ustawa, jest taki, że to na lekarzu będzie spoczywał obowiązek weryfikacji, czy dana osoba, która chce uzyskać dokument, jakim jest dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta, jest rzeczywiście osobą bliską zmarłego. Jeśli natomiast będą występowały jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, sprawę powinien rozstrzygnąć sąd.

Dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta nie może być też udostępniona, jeżeli inny bliski zgłosił sprzeciw. W takim wypadku również rolą sądu jest rozstrzygnięcie, komu dana dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta zostanie udostępniona. Należy także wspomnieć, że owa dokumentacja może zostać udostępniona bliskim nawet mimo sprzeciwu pacjenta, ale tylko w wypadku gdy jest ona konieczna podczas ubiegania się o odszkodowanie za śmierć lub konieczna w celu ochrony życia, lub zdrowia osoby bliskiej.

Dowiedz się więcej, czym jest śmierć: https://ubiius.pl/smierc-rodzaje-przyczyny-oswajanie/

 

Udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Śmierć jednej z bliskich osób w rodzinie to ogromna tragedia dla wszystkich jej członków. Taka sytuacja może być szczególnie traumatyczna w przypadku, w którym śmierć nastąpiła nagle i z nieznanej przyczyny. W takim wypadku wszelkie wątpliwości mogą zostać rozwiane przez wgląd do dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta.

Wcześniejsze przepisy stwarzały mnóstwo problemów i nieścisłości z pozyskaniem dokumentacji medycznej przez rodzinę pacjenta. Problem był taki, że jeśli pacjent przed śmiercią osobiście nie upoważnił żadnej osoby do pozyskania informacji na temat jego zdrowia, rodzina nie mogła zyskać dostępu do takich danych. Lekarze bali się udzielać jakiejkolwiek informacji o stanie zmarłego pacjenta, ponieważ mogli nieświadomie naruszyć ówcześnie obowiązujące przepisy.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nadeszła dopiero 9 lutego 2019 r. Dała ona rodzinom pacjenta nadzieje na to, że łatwiej będzie uzyskać zgodę na udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Nowa ustawa przewiduje, że dokumentacja medyczna może być udostępniona następującym osobom:

  1. Osobie upoważnionej przez pacjenta za życia,
  2. Osobie, która w chwili zgonu była przedstawicielem ustawowym pacjenta,
  3. Osobie bliskiej.

Trzeci punkt ma jednak pewien warunek. Udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta może uzyskać osoba bliska tylko w przypadku, gdy udostępnieniu nie sprzeciwi się inna osoba bliska lub pacjent przed śmiercią. Jeśli inna osoba bliska sprzeciwi się udzielaniu takich informacji, decyzję o ich udostępnieniu podejmie sąd.

Aby uzyskać udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Osobami, które mogą złożyć wniosek do sądu o udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta, to przede wszystkim osoby bliskie zmarłemu. Możliwość złożenia wniosku będzie miał także lekarz. Dodatkowo lekarz będzie miał możliwość zasięgnąć pomocy sądu w przypadku, gdy nie jest on pewien, czy osoba prosząca o udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta jest rzeczywiście osobą bliską. Taka sytuacja może zdarzyć się na przykład w przypadku osób pozostających we wspólnym pożyciu, jednak niebędących w związku małżeńskim.

Obecne przepisy także nie są idealne. Nie precyzują one, jak miałby dokładnie wyglądać sprzeciw pacjenta za życia. Może to powodować, że w pewnych przypadkach lekarze wciąż będą odmawiali udostępnienia dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta z powodu strachu przed złamaniem prawa. W takiej sytuacji sprawa będzie musiała zostać rozstrzygnięta przez sąd.

Jeśli starasz się o udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta, skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawną UBI IUS. Przyjrzymy się Twojej sprawie indywidualnie i pomożemy w uzyskaniu zgody na wgląd do dokumentacji bliskiego po jego śmierci na drodze sądowej.