Powrót

Wypłata środków z OFE po śmierci współmałżonka


Wiele osób, które są przejęte śmiercią ukochanej osoby, nie wie, co zrobić w takiej sytuacji. Osoby, które nie są rozeznane w dziedzinie odszkodowań, mogą napotkać trudności podczas pisania wniosku lub negocjacji z firmą. W takim wypadku chętnie pomogą Ci prawnicy z kancelarii prawnej Ubi ius. Zawodowo zajmujemy się sprawami odszkodowawczymi, dlatego pomożemy Ci uzyskać pomoc prawną w sprawach związanych z dziedziczeniem OFE.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Dziedziczenie i wypłata środków z OFE po śmierci współmałżonka pomoc prawna

    Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

    W jakich okolicznościach można dziedziczyć środki z OFE po śmierci współmałżonka?

    Jedną z szeroko komentowanych przez wszystkie polskie media reform wprowadzonych w 1999 roku była ta dotycząca emerytur. Powstały wtedy Otwarte Fundusze Emerytalne. Ich zadaniem miało być gromadzenie pieniędzy przyszłych emerytów i pomnażanie części z nich drogą inwestycji. Część składki emerytalnej trafiającej do ZUS w ramach ubezpieczenia lokowana była na rachunku OFE.

    W roku 2011 pojawiły się subkonta ZUS dla członków OFE. O wysokości kwoty znajdującej się na rachunkach OFE i subkontach ZUS decyduje to, ile wynoszą zarobki danej osoby oraz jej staż pracy. Trzeba podkreślić, że w razie śmierci osoby należącej do OFE jej bliscy mają prawo wnosić o dziedziczenie pieniędzy, które zgromadziła ona na swoim koncie. Nie odbywa się to automatycznie, rodzina musi oficjalnie o to wystąpić. Często bywa tak, że rodzina zmarłego nie wie o tym, że może się starać o uzyskanie tych pieniędzy.

    Ewentualnie zdaje sobie z tego sprawę ale rezygnuje z podjęcia jakichkolwiek działań w obawie przed skomplikowaną procedurą. W celu rozpoczęcia starań o wypłatę odziedziczonych pieniędzy należy przygotować następujące dokumenty, które są niezbędne do rozpoczęcia tego procesu: odpis skróconego aktu zgonu oraz aktu zawarcia małżeństwa, dokument potwierdzający tożsamość ( paszport lub dowód osobisty ), oświadczenie o stosunkach majątkowych. Powinny to być oryginalne dokumenty, możliwe jest jednak wykorzystanie kserokopii po uprzednim ich uwierzytelnieniu. Należy liczyć się z tym, że procedura może potrwać dosyć długi okres czasu.

    Można próbować samodzielnej walki o wypłatę odziedziczonych pieniędzy, najlepiej jest jednak powierzyć to zadanie kancelarii prawnej mającej doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Po pomyślnym zakończeniu całej procedury uzyskane na mocy dziedziczenia środki finansowe będą pomniejszone o 19%. W takiej właśnie wysokości podatek dochodowy należy opłacić.

    Osoby zainteresowane wystąpieniem o wypłatę odziedziczonych pieniędzy zapraszamy do kontaktu z kancelarią prawną Ubi Ius. Napisz do nas maila lub zadzwoń, abyśmy mogli umówić się na spotkanie w biurze naszej kancelarii, w czasie którego wstępnie zapoznamy się z Twoją sytuacją.

    Odszkodowania i sprawy bankowe

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!