Powrót

Utrata wartości handlowej pojazdu


Zdajemy sobie sprawę, że towarzystwa ubezpieczeniowe często zaniżają wysokość należnych poszkodowanym świadczeń, dlatego nasza firma zajmuje się kompleksową pomocą w odzyskiwaniu odszkodowań komunikacyjnych.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

Oferujemy pomoc w sprawach związanych z utratą wartości handlowej pojazdu

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

Jak uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

 

Kiedy dochodzi do utraty wartości handlowej pojazdu?

Wiele osób poruszających się na co dzień autem, bardzo dba o sprawność i wygląd swojego samochodu. Wszystkie usterki są przez takie osoby natychmiast naprawiane, aby auto pozostawało cały czas w jak najlepszym stanie technicznym. Niestety, nawet najbardziej ostrożne osoby, które nieustannie dbają o stan swojego pojazdu, mogą doświadczyć nieprzyjemnego zdarzenia, jakim jest stłuczka. Podczas takiego wypadku zostaje zniszczony bardzo zadbany pojazd. W wielu sytuacjach zdarza się tak, że nawet po pokryciu kosztów naprawy i doprowadzenia pojazdu do całkowitej sprawności, znacznie traci on na wartości handlowej. Dzieje się tak, ponieważ samochód powypadkowy zawsze będzie miał nieco niższą wartość, niż samochód, który nie uczestniczył w żadnej stłuczce i nie potrzebował rozległej naprawy. W praktyce oznacza to, że żaden kupiec nie będzie chciał zapłacić za naprawiane wcześniej auto takiej kwoty, za jaką można byłoby je sprzedać, jeśli byłoby ono bezwypadkowe. Na szczęście osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, mają prawo do odszkodowania od utraty wartości handlowej pojazdu.

 

Czym jest odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Odszkodowanie za utracenie wartości handlowej pojazdu znacznie różni się od odszkodowania za uszkodzenie samochodu. Zwrot kosztów naprawy auta pokrywa OC sprawcy. To świadczenie ma za zadanie pokrycie kosztów zakupu części oraz samej usługi naprawy. Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu ma natomiast za zadanie zrekompensowanie poszkodowanemu zmniejszenie wartości rynkowej jego auta w wyniku wypadku. Dzięki temu odszkodowaniu, poszkodowany nie musi znaleźć się na straconej pozycji.

 

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

O tego typu odszkodowanie może ubiegać się każdy kierowca. Największe szanse na bezproblemowe uzyskanie odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu mają osoby, posiadające auta o wieku 6 lat lub młodszym. Nie jest jednak powiedziane, że właściciele starszych samochodów są od razu skazani na porażkę. Ubezpieczalnie podczas wyliczania wartości odszkodowania opierają się na Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów, w której widnieje zapis, że można określić ubytek wartości starszego pojazdu, na przykład wtedy, kiedy miał on niski przebieg czy był on nadzwyczaj zadbany. Jedyną sytuacją, w której poszkodowany nie ma możliwości ubiegania się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu, jest orzeczenie o szkodzie całkowitej.

 

Ile powinno wynosić odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Odszkodowanie za utratę wartości pojazdu powinno pokrywać różnicę pomiędzy wartością rynkową pojazdu przed uszkodzeniem oraz po uszkodzeniu i naprawie. Dzięki temu poszkodowany kierowca w sytuacji, kiedy dojdzie do sprzedaży powypadkowego auta, nie będzie na straconej pozycji i uzyska odpowiednią do wartości auta kwotę. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych pojazdów, których wartość rynkowa po wypadku może ulec znacznemu obniżeniu.

 

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu?

Aby uzyskać odszkodowanie, którego powodem jest utrata wartości handlowej pojazdu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do firmy ubezpieczeniowej. W danym wniosku poszkodowany powinien udowodnić to, że wartość auta przed wypadkiem była zdecydowanie wyższa niż auta powypadkowego. W tej sytuacji firma ubezpieczeniowa rozpatruje wniosek poszkodowanego i przyznaje odpowiednie odszkodowanie. Należy jednak pamiętać, że ten typ odszkodowania nie jest przyznawany wraz z pieniędzmi na pokrycie kosztów naprawy auta. Jest to świadczenie oddzielne i niezależne, dlatego w celu jego uzyskania konieczne jest wypełnienie stosownych formalności.

 

Co w wypadku, gdy firma ubezpieczeniowa nie chce przyznać odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu?

W takiej sytuacji poszkodowany ma jeszcze kilka możliwości. Pierwszą z nich jest skorzystanie z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który jeszcze raz przeanalizuje wszystkie kwestie i wyceni wartość przed i powypadkową pojazdu. Dzięki uzyskaniu takich dokumentów można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli jednak nawet te działania nie przyniosą efektów, nie wszystko jeszcze stracone. Inną opcją jest bowiem zgłoszenie zaistniałej sytuacji do Rzecznika Finansowego lub skierowanie sprawy do Sądu. Każda z tych instytucji istnieje po to, aby bronić praw konsumentów i walczyć o sprawiedliwość, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości w celu uzyskania należnych świadczeń.

 

Pomagamy uzyskać odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu

Masz pytania w sprawie odszkodowań? Skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

E-MAIL
odszkodowania@ubiius.pl

Odszkodowania i sprawy bankowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!