Powrót

Dochodzenie odszkodowania po śmierci motocyklisty


Jeśli zderzenie motocykla z innym pojazdem ma tragiczne zakończenie, wówczas najbliższa rodzina ofiary poruszającej się na jednośladzie ma możliwość ubiegać się o odszkodowanie. Motocyklistom przysługują pełne prawa, gdy chodzi o uczestnictwo w ruchu drogowym, jednak z uwagi na specyfikę środka lokomocji, jaki wybrali, są z reguły bardziej narażeni na kolizję niż pozostali zmotoryzowani.

Masz pytanie? Napisz do nas!

Odszkodowanie po wypadku motocyklowym

Ubi ius, ibi onus | gdzie prawo, tam obowiązek.

W jakich okolicznościach może uzyskać odszkodowanie po wypadku motocyklowym?

Odszkodowanie za śmierć motocyklisty w wypadku komunikacyjnym wypłacane jest z polisy OC sprawcy. Właśnie z tego powodu niezwykle istotne okazuje się ustalenie i wskazanie osoby odpowiedzialnej za doprowadzenie do śmiertelnego wypadku. Mogą to zrobić funkcjonariusze policji podczas postępowania, które ma na celu odtworzenie okoliczności zdarzenia. Niestety przy tego typu wypadkach często pojawiają się kwestie sporne. Dobrze zatem jeszcze przed zgłoszeniem roszczenia rozwiać wszelkie wątpliwości i postarać się o odtworzenie przebiegu kolizji.

Spora moc i stosunkowo niewielka masa motocykla sprawia, że jest to pojazd, który ma duże przyspieszenie i może rozwijać znaczną prędkość. Inni zmotoryzowani użytkownicy dróg zdają się zapominać o takich parametrach i możliwościach jednośladów. Stąd też nieraz dochodzi do łamania przepisów, niewłaściwego wyprzedzania, wymuszania pierwszeństwa na motocyklistach i groźnych wypadków. Kierujący samochodami nie zachowują ostrożności i nie zważają na specyficzne uwarunkowania, jakie towarzyszą jeździe na motorze. Motocykliści nie są bowiem tak dobrze chronieni, jak pasażerowie aut, więc skutki ewentualnego zderzenia z dużym i ciężkim samochodem są dla nich szczególnie niebezpieczne.

Poruszający się ze sporą prędkością motocykl często trudno zauważyć kierowcy innego pojazdu. Sytuację pogarsza dodatkowo rzadkie spoglądanie w lusterka (zwłaszcza przy zmianie pasów ruchu), brak należytej ostrożności i rozwagi. Za podstawowy błąd uznać należy także nieustępowanie pierwszeństwa. Te i inne niedopatrzenia prowadzą do śmiertelnych wypadków, w których ofiarami są zwykle motocykliści. Jeśli wina leży po stronie kierowcy auta, to on będzie pociągany do odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia.

Dochodzenie odszkodowania za śmierć motocyklisty w wypadku komunikacyjnym odbywa się na podobnych zasadach, co w innych sprawach związanych z ruchem drogowym. Osobami uprawnionymi do ubiegania się o wypłatę roszczenia z OC sprawcy są najbliżsi zmarłego: mąż lub żona, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo. Mogą oni starać się o zwrot kosztów pogrzebu, zadośćuczynienie, odszkodowanie, a nawet rentę.

Odszkodowania powypadkowe

Zapraszamy do skorzystania z infolinii

Zadzwoń do nas – oddzwonimy!