Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie, co warto wiedzieć?

07.11.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie, co warto wiedzieć?

Po zawarciu małżeństwa żona najczęściej decyduje się na przyjęcie nazwiska męża lub też połączenie jej nazwiska panieńskiego z tym, które nosi mąż. W przypadku rozwodu naturalne wydaje się dążenie do powrotu do panieńskiego nazwiska. Zdecydowana większość kobiet podejmuje taką właśnie decyzję. Przyjmowanie przez męża nazwiska żony zdarza się wciąż rzadko, ale można spotkać się z taką sytuacją. Zapewne będzie ona coraz częstsza.

Jak zmienić nazwisko po ślubie?

Konieczne jest złożenie oświadczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego

Kiedy małżonkowie zdecydują się na to, jakie nazwisko nosić po sformalizowaniu swojego związku, muszą przedstawić kierownikowi tego urzędu stosowne oświadczenie. Istnieją trzy możliwości:

  • oboje z małżonków zachowują swoje nazwisko
  • będą oni nosić wspólne nazwisko
  • dotychczasowe nazwisko zostanie połączone z nazwiskiem małżonka

Co się stanie, gdy żadne oświadczenie nie zostanie złożone w USC?

W takiej sytuacji oboje z małżonków zachowują swoje nazwiska. W przypadku decyzji o złożeniu dokumentu należy to zrobić tuż po sformalizowaniu związku lub przed opracowaniem oświadczenia o braku zaistnienia okoliczności, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa. W tym drugim przypadku przygotowaniem dokumentu zajmie się kierownik USC.

Kwestia nazwiska po rozwodzie

Jeżeli żona po ślubie nie zdecydowała się na przyjęcie nazwiska męża i pozostała przy swoim panieńskim, rozwód nie spowoduje żadnej zmiany. Jeżeli któreś z małżonków zmieniło nazwisko w związku ze ślubem, po rozwodzie ma prawo do powrotu do nazwiska używanego przed sformalizowaniem związku. Konieczne jest wtedy złożenie w terminie 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądowego stwierdzającego rozwód dokumentu, który odebrać powinien kierownik USC lub konsul. Należy pamiętać o tym, że decyzja o zmianie nazwiska lub też o jej zaniechaniu należy tylko i wyłącznie do małżonka, którego ta kwestia dotyczy. Drugie z nich nie może wpływać na podjęcie tej decyzji. Co stanie się w przypadku, gdy oświadczenie nie zostanie złożone w ciągu 3 miesięcy pomimo tego, że zapadła decyzja o zmianie nazwiska? Konieczne będzie wtedy uruchomienie procedury związanej z ustawą o zmianie imienia i nazwiska. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie działania można podjąć dopiero wtedy, gdy orzeczenie rozwodu stanie się prawomocne. Nie można zmienić nazwiska w trakcie trwania sprawy rozwodowej oraz domagać się, aby to sąd wydał decyzję w tej sprawie. W razie wątpliwości zawsze warto jest skonsultować się z prawnikiem.

Więcej informacji na temat rozwodów: https://ubi-ius.pl/sprawy/rozwod-lublin/