Potrącenie przez hulajnogę elektryczną, a odszkodowanie

24.10.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Potrącenie przez hulajnogę elektryczną, a odszkodowanie

W większości polskich miast pojawiły się hulajnogi miejskie z napędem elektrycznym, które cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród młodych ludzi. Nic dziwnego, gdyż pozwalają im zaoszczędzić pieniądze na dojazdach do szkoły, na uczelnię, czy do pracy, a także czas, który w sytuacji korzystania z tradycyjnych środków transportu (samochód, autobus) traciliby w korkach.

Warto mieć jednak świadomość, że urządzenia te mogą rozpędzać się nawet do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę i doprowadzić do potrącenia pieszego, rowerzysty lub kolizji z samochodem. Brak obowiązkowego ubezpieczenia dla osób poruszających się na hulajnodze niesie za sobą ryzyko ogromnych szkód, za które trzeba zapłacić.

Użytkowanie hulajnogi elektrycznej, a odpowiedzialność

Hulajnogi mogą być doskonałym sposobem na przemieszczanie się z punku A do punktu B w zatłoczonym mieście, jednakże tylko i wyłącznie wtedy, gdy korzystanie z nich jest mądre i odpowiedzialne. Niestety zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do potrąceń pieszych lub rowerzystów, zarówno tych niegroźnych, jak i tych kończących się hospitalizacją. Jakich konsekwencji może spodziewać się użytkownik hulajnogi, który spowodował takie zdarzenie? Jako sprawca wypadku na gruncie prawa cywilnego (zgodnie z art. 436 k.c.) odpowiada on za każdą szkodę na osobie, tj. śmierć, złamania, poturbowanie lub mieniu, np. uszkodzenie karoserii auta, motocykla lub roweru. Będzie musiał zapłacić on za naprawę z własnej kieszeni lub z nieobowiązkowej polisy OC w życiu prywatnym. Dotychczas rekordowe odszkodowanie, jakie przyznane zostało w Polsce za szkody osobowe to aż 2,5 miliona złotych, zaś przyznana renta poszkodowanemu wyniosła 12,3 tysiąca złotych miesięcznie.

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze elektrycznej

Gdzie ubiegać się o odszkodowanie?

Kwestia wypadków z udziałem hulajnogi elektrycznej i odszkodowań za powstałe szkody jest dość problematyczna. Pojazdy mechaniczne takie jak samochód, czy motocykl muszą mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu w razie wypadku to ubezpieczyciel, a nie kierowca ponosi odpowiedzialność i jest zobowiązany wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie. Hulajnoga elektryczna nie podlega temu obowiązkowi, więc sprawca wypadku (z wyjątkiem wykupionego dodatkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym) nie ma żadnej firmy ubezpieczeniowej, od której poszkodowany może domagać się odszkodowania. Zgodnie z polskim prawem to użytkownik hulajnogi, jako jej „posiadacz zależny” ponosi całkowitą odpowiedzialność za wyrządzone wskutek korzystania z niej szkody, a nie firma, która udostępnia sprzęt. W sytuacji, w której dochodzi do potrącenia przez osobę poruszającą się na hulajnodze elektrycznej, należy zadzwonić na policję i w jej obecności poprosić o dane osobiste użytkownika hulajnogi. Ponadto funkcjonariusze sporządzą notatkę służbową, która będzie stanowiła istotny dowód w sprawie.

Co zrobić, by odszkodowanie uzyskać?

Niezwykle istotne jest to, by zachować wszelkie faktury, rachunki i paragony uzyskane w związku z poniesionymi kosztami za leczenie (rehabilitacja, leki, sprzęt medyczny) i inne konsekwencje wypadku (zakup nowego telefonu, naprawa roweru itd.). Gdyby w wyniku zdarzenia zaistniała konieczność hospitalizacji, przebywania długi czas na zwolnieniu lekarskim lub zastosowania opatrunku gipsowego można ubiegać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, rentę lub inne świadczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług doświadczonego prawnika, który po przeanalizowaniu sprawy wskaże wszelkie możliwe kroki prawne, które może podjąć poszkodowany, oszacuje kwotę odszkodowania, a także przeprowadzi przez cały proces ubiegania się o nie.

Masz pytania w sprawie odszkodowań? Skontaktuj się z nami!

TELEFON
600 096 744

E-MAIL
odszkodowania@ubiius.pl