Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

14.05.2019 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do bardzo wielu nieprzyjemnych i nieprzewidzianych sytuacji. Stłuczka lub kolizja to zdarzenie drogowe, w wyniku którego nikt nie ginie i nie zostaje ranny. Wypadek z kolei charakteryzuje się tym, że oprócz strat materialnych, dochodzi również do obrażeń ciała i utraty zdrowia lub życia przez jakąkolwiek osobę. Dane udostępniane przez Komendę Główną Policji pokazują, że w kwietniu 2018 roku doszło do większej liczby kolizji, niż wypadków przez cały 2017 rok.

Biorąc udział w wypadku, musimy bezwzględnie powiadomić o tym fakcie policję i poczekać na przybycie służb. Jeśli uczestniczymy w kolizji i dokładnie wiemy, kto zawinił i spowodował stłuczkę, nie musimy wzywać funkcjonariuszy. W takiej sytuacji wystarczy oświadczenie sprawcy kolizji, w którym osoba winna spowodowania wypadku przyznaje się i bierze na siebie pełną odpowiedzialność.

Jak wykonać oświadczenie sprawcy kolizji?

Taki dokument spisać można nawet na czystej kartce papieru. Ważne są dane uczestników zdarzenia oraz wyraźna i jednoznaczna deklaracja przyznania się do winy wraz z czytelnym podpisem winowajcy. Znacznie wygodniejsze jednak są gotowe formularze, które wystarczy wypełnić. Dzięki temu nie zapomnimy o spisaniu wszystkich niezbędnych informacji, a w przypływie emocji zdarza się to często. Taki dokument będzie również czytelniejszy i schludniejszy.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Taki dokument jest skuteczny i spełnia swoje zadanie wyłącznie wtedy, gdy zawiera wszelkie niezbędne dane. Przede wszystkim są to informacje o osobie, która kolizję spowodowała: imię i nazwisko, adres, dane z prawa jazdy — kategoria, numer, data wydania, urząd wydający, dane z dokumentu tożsamości — seria i numer oraz telefon kontaktowy. Takie same informacje należy spisać od osoby poszkodowanej w trakcie zdarzenia drogowego.

Niezwykle istotne jest wyraźne i jednoznaczne przyznanie się do spowodowania kolizji. Powinno mieć formę deklaracji „oświadczam, że …”, „przyznaję się do spowodowania kolizji …”. W tym podpunkcie powinien się znaleźć również adres lub jak najdokładniejsze określenie czasu i miejsca zdarzenia. Dzięki temu osoba poszkodowana będzie zabezpieczona przed ewentualną późniejszą zmianą decyzji winowajcy. To naprawdę istotny punt, ponieważ stanowi bezsporną podstawę do zgłoszenia sprawy ubezpieczycielowi.

Należy spisać dane wszystkich pojazdów, które brały udział w zdarzeniu — samochodu winowajcy i osoby poszkodowanej. Warto zadbać, aby oświadczenie zawierało: markę i model samochodu, numer rejestracyjny, dane właściciela pojazdu wraz z adresem, dane dotyczące ubezpieczenia OC — towarzystwo ubezpieczeniowe, numer polisy, dane osoby ubezpieczającej i datę ważności. Jeśli na polisie widnieje inne nazwisko niż w dowodzie rejestracyjnym, to warto spisać również te informacje. Każdy pojazd powinien zostać dokładnie obejrzany i wszelkie powstałe uszkodzenia winny być wpisane w oświadczenie.

Kolejnym bardzo istotnym punktem jest opis całego zdarzenia. Należy go wykonać jak najdokładniej, opisując wszelkie okoliczności, które mogły się do niego przyczynić. Lepiej w tej kwestii być zbyt nadgorliwym niż pominąć jakieś istotne informacje. Przydatny może być w tej sytuacji prosty, schematyczny rysunek, który pokaże, w jaki sposób doszło do kolizji. Jeśli zdarzenie widziały inne osoby, to warto poprosić je o pozostawienie do siebie danych kontaktowych — imię i nazwisko, adres, dane z dokumentu tożsamości, telefon kontaktowy i podpis.