Na czym polega odfrankowienie kredytu?

08.02.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Na czym polega odfrankowienie kredytu?

W latach 2003-2011 prawie 600 tysięcy Polaków zaciągnęło kredyt hipoteczny we frankach. Jego wartość określona została we franku szwajcarskim, natomiast spłaca się go w polskiej walucie. Umowy kredytowe charakteryzował brak przejrzystości, zwłaszcza w tych ich fragmentach, które określały wysokość rat kredytu oraz warunki jego spłaty.

Dlaczego więc aż tyle osób zdecydowało się zawrzeć taką właśnie umowę z bankiem? Główną przyczyną był fakt, że kredyt w złotówkach charakteryzował się wtedy znacznie wyższym oprocentowaniem, niż w przypadku kredytu frankowego. W praktyce okazało się jednak, że wystarczy nagły wzrost kursu franka, aby wysokość długu drastycznie poszybowała w górę. Spowodowało to u wielu klientów banków duże problemy finansowe, włącznie z zagrożeniem bankructwem.

Osoby znajdujące się w tak trudnej sytuacji powinny jednak pamiętać o tym, że mają prawo wnosić o unieważnienie umowy kredytowej. Związane jest to z tematem tzw. klauzul abuzywnych. Banki stosowały takie właśnie celowo wprowadzające w błąd praktyki licząc na brak wiedzy swoich klientów, co niestety okazało się być przekonaniem słusznym. Teraz jednak zastosowanie tych klauzul przez banki staje się dla „frankowiczów” podstawą prawną do wystąpienia o unieważnienie umowy kredytowej.

Istnieją tutaj dwie możliwości: wnioskowanie o odfrankowanie kredytu lub wystąpienie na drogę sądową przeciwko bankowi w celu walki o stwierdzenie nieważności zawartej umowy. Podjęcie decyzji o tym, którą z tych opcji wybrać powinno być poprzedzone zasięgnięciem porady doświadczonego, mającego dużą wiedzą dotyczącą tego tematu prawnika. Sprawa jest na tyle skomplikowana, że konsultacja ze specjalistą wydaje się być koniecznością.

Odfrankowanie kredytu hipotecznego oznacza, że osoba, która ten kredyt zaciągnęła będzie mogła go spłacać w polskiej walucie. Oprocentowanie takiego kredytu jest dla spłacającego znacznie bardziej korzystne. W takiej sytuacji bank musi zwrócić kredytobiorcy równowartość sumy nadpłaconych rat i zmniejszyć wysokość rat wciąż spłacanych. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest to, że klient banku nie ma obowiązku spłaty całości zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Jak widać zdecydowanie warto jest zastanowić się nad złożeniem pozwu przeciwko bankowi, który udzielił frankowego kredytu hipotecznego na nieuczciwych warunkach. Osoby, które już taka decyzję podjęły zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią prawną Ubi Ius. Zapewniamy profesjonalną pomoc przy składaniu pozwu, prowadzimy także sprawę na dalszych jej etapach. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby udzielić Ci skutecznej pomocy prawnej. Zadzwoń lub napisz do nas jeszcze dziś.

Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu!

Masz pytania w sprawie kredytów frankowych? Skontaktuj się z nami!

Więcej informacji : https://ubiius.pl/zakres-spraw/pomoc-frankowiczom/

TELEFON
600 096 744

 

Zobacz opinie o naszej kancelarii prawnej

opinie-o-ubiius