Kiedy rodzina ofiary wypadku może uzyskać odszkodowanie?

05.03.2020 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Kiedy rodzina ofiary wypadku może uzyskać odszkodowanie?

Jeżeli wypadek był śmiertelny w skutkach, odszkodowanie powinno być wypłacone z polisy OC sprawcy tego zdarzenia drogowego. Każdy właściciel auta w Polsce musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej określane skrótem OC. Jego zadaniem jest zabezpieczenie właściciela samochodu przed ewentualnymi szkodami, jakie mogą powstać w czasie, gdy kieruje on pojazdem.


Polisa OC zabezpiecza właściciela auta przed wydatkami, jakie czekają go w razie wypadku, osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym umożliwia natomiast staranie się o wypłatę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Świadczenie z tytułu śmierci członka bliskiej rodziny w wypadku należne jest rodzinie osoby, która zginęła, jeśli ofiara wypadku nie była jego sprawcą. Kodeks Cywilny stanowi, że najbliższymi członkami rodziny są:

  • współmałżonek, rodzice, dzieci i rodzeństwo,
  • dziadkowie, konkubina / konkubent, ojczym, macocha, przyrodnie rodzeństwo oraz dziecko/dzieci przyjęte na wychowanie.

Trzeba podkreślić, że na wypłatę odszkodowania z tytułu śmierci bliskiego członka rodziny mogą liczyć tylko te osoby, które łączyła z ofiarą wypadku silna emocjonalna więź.

Analiza prawna odszkodowania

Wszyscy ci, którzy uprawnieni są do starania się o wypłatę świadczenia mają prawo do tego, aby wysokość jego kwoty zagwarantowała zrekompensowanie cierpienia psychicznego oraz skutków problemów finansowych, jakich może doświadczyć rodzina osoby, która zginęła w wypadku.
Artykuł 446 par. 4 Kodeksu Cywilnego stanowi, że zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby w wypadku powinno naprawić doznaną krzywdę, a także przyczynić się do zmniejszenia cierpienia psychicznego osób, które doznały straty oraz umożliwić im pomoc w odnalezieniu się w nowej, niezwykle trudnej dla nich sytuacji. Zobacz też: https://ubiius.pl/sprawy/wyplata-srodkow-z-ofe-po-smierci-wspolmalzonka/

Można starać się nie tylko o wypłatę świadczenia z tytułu poniesionych strat moralnych, ale także z powodu pojawiających się po śmierci bliskiego problemów finansowych. Świadczenie powypadkowe wypłacane jest jednorazowo, prawo do jego uzyskania mają te osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej po śmierci członka bliskiej rodziny w wypadku. .

W ramach wypłaty odszkodowania dotyczącego wypadku ze skutkiem śmiertelnym rodzinie ofiary muszą być również zwrócone wydatki, jakie poniosła ona w związku z organizacją ceremonii pogrzebowej.

Art. 446 par. 1 Kodeksu Cywilnego wyraźnie mówi o tym, że firma ubezpieczeniowa musi zwrócić rodzinie ofiary wypadku równowartość wydatków poniesionych przez nią na zakup wieńców, kwiatów, odzieży nabytej z myślą o pogrzebie oraz zorganizowanie stypy.