Powrót

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica i komu się należy?


Zdajemy sobie sprawę, że towarzystwa ubezpieczeniowe często zaniżają wysokość należnych poszkodowanym świadczeń, dlatego nasza firma zajmuje się kompleksową pomocą w odzyskiwaniu odszkodowań.

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania.

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Odszkodowania online - dowiedz się ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica i komu się należy

    Otrzymaj bezpłatną analizę Twojej sprawy

    Śmierć ojca niejednokrotnie wiąże się dla dzieci z bolesnymi przeżyciami, a nawet z traumą. W takich sytuacjach przydatna może okazać się pomoc materialna, która oczywiście nie zrekompensuje bólu i cierpienia po utracie ukochanej osoby, ale może w jakimś stopniu je złagodzić oraz pomóc przystosować się do nowej rzeczywistości.

    ico-1

    Wypełnij formularz kontaktowy

    ico-2

    Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie

    ico-3

    Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę. Otrzymasz konkretną informację, o jaką kwotę możesz walczyć

    odszkodowania-nalezy-sie-fade

    W przypadku śmierci ojca (w wyniku wypadku komunikacyjnego lub czynu niedozwolonego) dzieci mają prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji materialnej, zadośćuczynienie i rentę alimentacyjną. Powinny one swoje roszczenie skierować do Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był pojazd sprawcy zdarzenia. Może zdarzyć się, że sprawca nie miał ważnej polisy, wtedy należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdyż to on automatycznie staje się odpowiedzialny.

    Komu należy się odszkodowanie po śmierci ojca?

    Śmierć ojca niejednokrotnie wiąże się dla dzieci z bolesnymi przeżyciami, a nawet z traumą. W takich sytuacjach przydatna może okazać się pomoc materialna, która oczywiście nie zrekompensuje bólu i cierpienia po utracie ukochanej osoby, ale może w jakimś stopniu je złagodzić oraz pomóc przystosować się do nowej rzeczywistości. W przypadku śmierci ojca (w wyniku wypadku komunikacyjnego lub czynu niedozwolonego) dzieci mają prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji materialnej, zadośćuczynienie i rentę alimentacyjną. Powinny one swoje roszczenie skierować do Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był pojazd sprawcy zdarzenia. Może zdarzyć się, że sprawca nie miał ważnej polisy, wtedy należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdyż to on automatycznie staje się odpowiedzialny. Dzieci mają prawo zgłaszać roszczenia nawet do 20 lat od daty zdarzenia, jeśli wypadek zakwalifikowano jako przestępstwo. Nawet jeśli śmierć była wynikiem wykroczenia, dzieci mogą dochodzić roszczeń po utracie ojca. Warunkiem koniecznym jest wykazanie bliskich relacji ze zmarłym rodzicem. Nie tylko więzy krwi mają znaczenie w przyznawaniu zadośćuczynienia, ale również więzy wynikające z adopcji, czy przysposobienia. Najważniejszym aspektem jest realna relacja, jaka łączyła osobę zmarłą z potencjalnym uprawnionym.

    Bliskość więzi najważniejszym aspektem przy przyznawaniu odszkodowania

    O wysokości środków przyznawanych przez ubezpieczyciela decyduje faktyczna relacja pomiędzy dzieckiem, a jego zmarłym ojcem. Oczywiście w tego typu sprawach brane są pod uwagę również inne czynniki: wiek dziecka, wpływ śmierci na jego stan psychiczny i rozwój, pełnioną w rodzinie funkcję przed śmiercią, stopień doznanej krzywdy, stopień pokrewieństwa. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie cierpienia psychicznego dziecka, wywołanego przez nagłą i niespodziewaną śmierć osoby najbliższej, jaką w omawianym przypadku jest ojciec. Kolejna rekompensata o jaką może ubiegać się syn lub córka w przypadku nagłej śmierci ojca w nieszczęśliwych okolicznościach takich jak np. wypadek komunikacyjny lub inny czyn niedozwolony jest odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej po śmierci rodzica. Odszkodowanie za pogorszenia sytuacji materialnej obejmuje szkody obecne oraz przyszłe, które w pewnym stopniu dają się ocenić materialnie. Przyznawane jest w sytuacji, gdy osoba zmarła utrzymywała swoje dziecko lub wspierała je finansowo. Trzecia rekompensata, o którą może walczyć dziecko po stracie ojca jest renta alimentacyjna. Jednakże jest przyznawana jedynie w określonych warunkach. Niezwykle ważne jest to, czy zmarły pracował, a jeżeli tak to jakie miał dochody, czy utrzymywał swoje dziecko lub dokładał się do kosztów utrzymania rodziny. Oczywiście należy stosownie to udokumentować. Wymagane są dokumenty takie jak: potwierdzające zatrudnienie osoby zmarłej np. umowa o pracę, umowa zlecenie, dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, roczne rozliczenia PIT, oświadczenia osób, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Rentę alimentacyjną reguluje Kodeks Cywilny. Istotne przed przyznaniem renty alimentacyjnej jest porównanie rzeczywistości, kiedy ojciec żył z sytuacją, w której znalazło się dziecko lub dzieci po jego śmierci. Renta alimentacyjna obliczana jest zgodnie z potrzebami osób, które zostały po utracie ojca z bólem i pustką emocjonalną, a także bez wsparcia finansowego. Brane są pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe zmarłego ojca. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których kwoty, które ustalane są przez Towarzystwa Ubezpieczeń są zaniżone. W takich sytuacjach warto zdecydować się na pomoc profesjonalnego prawnika, który pomoże w negocjacjach, a w poważniejszych przypadkach w postępowaniu sądowym. Jak ono wygląda? Przesłuchiwane są osoby poszkodowane wraz ze świadkami. Następnie na bazie zgromadzonej dokumentacji (materiału dowodowego) sąd wydaje wyrok. Otrzymane środki mają zrekompensować choć po części krzywdę, jakiej doznał poszkodowany po śmierci ojca.

    Zobacz ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica

    Wysokość odszkodowania za śmierć ojca
    od 100 000 do 200 000 zł dla dziecka małoletniego
    Wysokość odszkodowania za śmierć ojca
    od 50 000 do 100 000 zł dla dziecka dorosłego mającego swoją rodzinę
    Zapewniamy kompleksową pomoc prawną
    Sprawdź, jak wygląda przebieg współpracy:
    ico-przebieg-1

    Wysyłasz wypełniony formularz
    (to nic nie kosztuje!)

    ico-przebieg-2

    Oddzwaniamy do Ciebie w ciągu 48 h

    ico-przebieg-3

    Weryfikujemy, czy możesz starać się o odszkodowanie

    ico-przebieg-5

    Podpisujesz z nami umowę

    ico-przebieg-6

    Nie wygrasz, nie płacisz!

    Odszkodowania i sprawy bankowe

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!