Co trzeba zrobić po śmierci bliskiej osoby?

08.10.2019 | Autor: Kancelaria prawna UBI IUS
Co trzeba zrobić po śmierci bliskiej osoby?

Kiedy jedna z bliskich nam osób niespodziewanie umiera, wywołuje to szok u wszystkich członków najbliższej rodziny. Często efektem tej śmierci jest nie tylko smutek i poczucie straty, ale również zmiana ( na gorsze ) sytuacji materialnej rodziny, którą dotknęła ta tragedia.

Aby ubiegać się o odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby konieczne jest zgromadzenie wszystkich faktur i rachunków VAT dotyczących wydatków powiązanych z organizacją pogrzebu. Należy posiadać dowody dokonania wydatków dotyczących:

  • organizacji ceremonii pogrzebowej,
  • zakupu trumny,
  • zakupu ubrania dla zmarłego,
  • zakupu ubrań żałobnych dla członków najbliższej rodziny zmarłego,
  • wykupienia miejsca na cmentarzu,
  • wydatków związanych z wystawieniem nagrobka,
  • zakupu zniczy i kwiatów,
  • organizacji stypy.

W przypadku zaistnienia sytuacji, w której rodzina zmarłej osoby nie może okazać rachunków dotyczących organizacji pogrzebu, ponieważ musiały być one wykorzystane podczas procedury związanej z ubieganiem się o zasiłek pogrzebowy, staranie się o odszkodowanie wciąż jest możliwe. Klienci naszej kancelarii prawnej zwykle nie wiedzą też o tym, że można ubiegać się o zwrot przez firmę ubezpieczeniową kosztów związanych z posługą kapłańską, czy też organizacją ceremonii pogrzebowej oraz stypy. Chcemy zaznaczyć, że mamy doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Wielokrotnie kończyły się one orzeczeniem korzystnym dla naszego Klienta.

Sugerujemy również w tych trudnych dla Państwa chwilach kontakt z lekarzem ( np. psychologiem, psychiatrą). Pomoże to złagodzić skutki przygnębienia spowodowanego śmiercią bliskiej osoby. Dokumentacja medyczna dotycząca kontaktów z lekarzem w tym czasie może również okazać się bardzo pomocna w trakcie starań o uzyskanie odszkodowania.

Każdy, kto planuje rozpoczęcie starań o wypłatę odszkodowania z tytułu śmierci bliskiej osoby powinien zdawać sobie sprawę z tego, że procedura ta może potrwać długi okres czasu. Może okazać się, że samodzielna próba walki o wypłatę świadczenia niestety przerasta Twoje możliwości. Warto więc znajdując się w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej, takiej jak Ubi Ius. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić do wypłaty odszkodowania w maksymalnej kwocie, jaką ubezpieczyciel może w danym przypadku wypłacić. Sprawdzimy również z jakich źródeł możliwe jest w danej sytuacji uzyskanie wypłaty odszkodowania. Może to być OC, ZUS czy KRUS. Dzięki nam w tym tak trudnym momencie w życiu nie będziecie Państwo musieli skupiać swojej uwagi na formalnościach, zajmiemy się nimi my.