Powrót

Dochodzenie odszkodowania za huragan, grad, deszcz nawalny


Okres wakacyjny to czas, w którym niejednokrotnie dochodzi do gwałtownych burz powodujących znaczne straty w różnych regionach kraju. Po takich zawirowaniach pogodowych setki rodzin zostają bez dachu nad głową, zniszczone są samochody i budynki, zdarzają się podtopienia i zalania, a koszty zniszczeń liczone są w tysiącach złotych.

    Masz pytanie? Napisz do nas!

    Administratorem danych osobowych jest firma UBI IUS Sp. z o.o., Ul. Fantastyczna 8/1a, 20-531 Lublin, w celach kontaktowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.

    Odszkodowanie po huraganie, deszczu nawalnym, gradzie

    Przetaczające się co jakiś czas w okresie letnim przez nasz kraj burze miewają tragiczne konsekwencje. Połamane drzewa i nieprzejezdne drogi to jedynie drobne niedogodności w porównaniu z zerwanymi przez silny wiatr dachami, zalanymi domami oraz przywalonymi przez gałęzie samochodami.

    W jakich okolicznościach można uzyskać odszkodowanie za grad, huragan, deszcz nawalny?

    Okres wakacyjny to czas, w którym niejednokrotnie dochodzi do gwałtownych burz powodujących znaczne straty w różnych regionach kraju. Po takich zawirowaniach pogodowych setki rodzin zostają bez dachu nad głową, zniszczone są samochody i budynki, zdarzają się podtopienia i zalania, a koszty zniszczeń liczone są w tysiącach złotych. Poszkodowani liczą w takich wypadkach na szybkie wypłaty rekompensat, niestety ubezpieczyciele często ociągają się z uregulowaniem należności z tytułu odszkodowań za huragany, gradobicia i nawałnice. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy specjalistycznych kancelarii odszkodowawczych, które oferują profesjonalne wsparcie w walce o przysługujące pieniądze.

    Tuż po zaistnieniu szkody ważne jest zabezpieczenie zniszczonego obiektu, samochodu lub innego mienia w taki sposób, by nie powiększać rozmiaru strat. Konieczne jest zatem przykrycie budynku plandeką po zerwaniu dachu, by nie doszło do zalania albo przetransportowanie przygniecionego przez gałąź pojazdu w bezpieczne miejsce. Jeśli nie dopełnimy tych czynności, firma ubezpieczeniowa może odmówić przyjęcia odpowiedzialności i uchylić się tym samym od wypłaty odszkodowania za huragan, grad lub deszcz nawalny.

    Starania trzeba podjąć bezzwłocznie, nie czekając na przybycie rzeczoznawcy. Należy jednak pamiętać o tym, by udokumentować straty, spisując uszkodzone mienie i fotografując zniszczenia. Będzie to pomocne podczas późniejszych oględzin. W ten sposób zyskamy również pewność, że istotne kwestie nie zostaną pominięte przez przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Postarajmy się też zgromadzić notatki i protokoły czynności przeprowadzonych przez przybyłe na miejsce zdarzenia służby (np. straż pożarną) oraz dokumenty wydawane przez komisje szacujące szkody powoływane przez lokalne władze.

    Po zgłoszeniu szkody firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku i wypłatę świadczenia. Jeśli decyzja będzie odmowna, poszkodowany powinien otrzymać stosowne uzasadnienie. Od niekorzystnego postanowienia można się odwołać, składając reklamację. Takie prawo przysługuje poszkodowanemu również wtedy, gdy przyznana kwota jest zbyt niska. Na rozpatrzenie odwołania ubezpieczyciel ma również 30 dni. Jeżeli przed upływem tego terminu firma nie zajmie stanowiska w sprawie, oznacza to, że uznaje roszczenia poszkodowanego.

    Odszkodowania i sprawy bankowe

    Zapraszamy do skorzystania z infolinii

    Zadzwoń do nas – oddzwonimy!